دوشنبه , اردیبهشت ۳ ۱۳۹۷
خانه / آلبوم معرفی آثار کودکانه / در خانه مکعب روبیک بسازید

در خانه مکعب روبیک بسازید

در خانه مکعب روبیک بسازید

تا کنون بارها مکعب روبیک را در مغازه های نوشت افزار و اسباب بازی فروشی دیده اید، اما شاید به ذهنتان خطور نکرده باشد که مشابه آن به با وسایلی ساده در منزل بسازید تا کودکتان را با چالش حل کردن آن روبرو سازید. مامان بنیامین با الهام از مکعب روبیک، پازل سه بعدی زیر را برای پسر سه ساله خود ساخته است.
توضیحات مامان بنیامین:
در اندیشه ساخت پازلی بودم که در عین سادگی تصویرش، ذهن بنیامین را درگیر سازد. به کمک مکعب روبیک طرح یک پازل سه بعدی به فکرم رسید. یعنی هر وجه چهار مکعب داشته باشد. برای درست کردنش آن، ۸ مکعب لازم داریم؛ که با یونولیت فشرده آنها را تهیه کردم . بعد نوبت چسباندن کاغذ رنگی هاست. برای این کار بهتر است یک مکعب روبیک در دسترس داشته باشید تا راحت تر رنگ هر وجه را پیدا کنید. حال می بایست چهارچوبی که برای کنار هم ماندن وجه ها و راهنمایی دادن به بنیامین تهیه می کردم. طرح یک مکعب مربع بدون در را روی مقوا بکشید و داخل هر وجه را خالی کنید. برای هر وجه با کاغذ رنگی یک حلقه مربعی ببرید و بچسبانید. اینجا هم برای توالی درست رنگها در هر وجه از مکعب روبیک کمک بگیرید . فقط یکی از قسمت ها در این چهار چوب حلقه مربعی راهنما ندارد که آن هم در چهارچوب است برای وارد کردن مکعب ها به داخل چهارچوب. که اینجا در چهار چوب راهنمای ما سفید است.

 در خانه مکعب روبیک بسازید
بنیامین خیلی خوب این پازل را یاد گرفت. به همین سبب تصمیم گرفتم قدری نمونه ای سخت تر را نیز درست کنم. یعنی مکعبی که در هر وجه ۹ مکعب دارد. اما در این اگر مورد همراهیش نکنم به خاطر سختیش از درست کردنش منصرف میشود.

در خانه مکعب روبیک بسازید

مراحل درست کردن این مکعب نیز مانند نمونه پیشین است با ۲۷ مکعب. فقط چهار چوب این نمونه با مورد قبلی متفاوت است. در قانون مکعب روبیک نیز در هر وجه، مربع وسطی همواره ثابت است و باید از مربع وسط هر وجه به عنوان راهنما استفاده کنیم. ابتدا یک مکعب را برای وسط پازل در نظر میگیریم این مکعب اصلا دیده نخواهد شد. بعد به هر وجه آن یک مکعب دیگر میچسبانیم. این راهنمای ما است؛ یعنی ۶ مربعی که مربع های وسط هر وجه پازل ما هستند. حال باید رنگهای این راهنماها را مشخص کنیم. باز هم از مکعب روبیک کمک بگیرید و بقیه مکعب های پازل را به این ترتیب کاغذ رنگی بچسبانید. برای قاب این پازل سه بعدی از طلق استفاده کردم. می توان از ظروف پلاستیکی ( البته شفاف ) که برای مواد بهداشتی استفاده میشه هم کمک گرفت. قاب پازل قبلی یک در داشت ولی این قاب دو در دارد. برای زیبایی کار میتوانید دو قاب طلقی هم درست کنید که آخر کار درهای آن را بگذارید. وقتی قسمت راهنمای پازل را داخل قاب طلقی گذاشتم ۴ وجه آن را با سوزن ته گرد ثابت کردم و همان طور که در تصویر، مشخص است؛ کار پایان یافت.

در خانه مکعب روبیک بسازید

در خانه مکعب روبیک بسازید تا کنون بارها مکعب روبیک را در مغازه های نوشت افزار و اسباب بازی فروشی دیده اید، اما شاید به ذهنتان خطور نکرده باشد که مشابه آن به با وسایلی ساده در منزل بسازید تا کودکتان را با چالش حل کردن آن روبرو سازید. مامان بنیامین با الهام از مکعب روبیک، پازل سه بعدی زیر را برای پسر سه ساله خود ساخته است. توضیحات مامان بنیامین: در اندیشه ساخت پازلی بودم که در عین سادگی تصویرش، ذهن بنیامین را درگیر سازد. به کمک مکعب روبیک طرح یک پازل سه بعدی به فکرم رسید. یعنی هر وجه چهار مکعب داشته باشد. برای درست کردنش آن، ۸ مکعب لازم داریم؛ که با یونولیت فشرده آنها را تهیه کردم . بعد نوبت چسباندن کاغذ رنگی هاست. برای این کار بهتر است یک مکعب روبیک در دسترس داشته باشید تا راحت تر رنگ هر وجه را پیدا کنید. حال می بایست چهارچوبی که برای کنار هم ماندن وجه ها و راهنمایی دادن به بنیامین تهیه می کردم. طرح یک مکعب مربع بدون در را روی مقوا بکشید و داخل هر وجه را خالی کنید. برای هر وجه با کاغذ رنگی یک حلقه مربعی ببرید و بچسبانید. اینجا هم برای توالی درست رنگها در هر وجه از مکعب روبیک کمک بگیرید . فقط یکی از قسمت ها در این چهار چوب حلقه مربعی راهنما ندارد که آن هم در چهارچوب است برای وارد کردن مکعب ها به داخل چهارچوب. که اینجا در چهار چوب راهنمای ما سفید است.   بنیامین خیلی خوب این پازل را یاد گرفت. به همین سبب تصمیم گرفتم قدری نمونه ای سخت تر را نیز درست کنم. یعنی مکعبی که در هر وجه ۹ مکعب دارد. اما در این اگر مورد همراهیش نکنم به خاطر سختیش از درست کردنش منصرف میشود. مراحل درست کردن این مکعب نیز مانند نمونه پیشین است با ۲۷ مکعب. فقط چهار چوب این نمونه با مورد قبلی متفاوت است. در قانون مکعب روبیک نیز در هر وجه، مربع وسطی همواره ثابت است و باید از مربع وسط هر وجه به عنوان راهنما استفاده کنیم. ابتدا یک مکعب را برای وسط پازل در نظر میگیریم این مکعب اصلا دیده نخواهد شد. بعد به هر وجه آن یک مکعب دیگر میچسبانیم. این راهنمای ما است؛ یعنی ۶ مربعی که مربع های وسط هر وجه پازل ما هستند. حال باید رنگهای این راهنماها را مشخص کنیم. باز هم از مکعب روبیک کمک بگیرید و بقیه مکعب های پازل را به این ترتیب کاغذ رنگی بچسبانید. برای قاب این پازل سه بعدی از طلق استفاده کردم. می توان از ظروف پلاستیکی ( البته شفاف ) که برای مواد بهداشتی استفاده میشه هم کمک گرفت. قاب پازل قبلی یک در داشت ولی این قاب دو در دارد. برای زیبایی کار میتوانید دو قاب طلقی هم درست کنید که آخر کار درهای آن را بگذارید. وقتی قسمت راهنمای پازل را داخل قاب طلقی گذاشتم ۴ وجه آن را با سوزن ته گرد ثابت کردم و همان طور که در تصویر، مشخص است؛ کار پایان یافت.

امتیاز کاربران: ۳٫۹۷ ( ۱۳ رای)
۰ bigtheme

همچنین ببینید

رنگ آمیزی بهاری

رنگ امیزی بهاری برای کودکان

رنگ آمیزی یکی از فعالیت های محبوب کودکان است و البته فعالیتی بسیار سودمند در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 7 =