پنج شنبه , فروردین ۲ ۱۳۹۷
خانه / مادرانه ها / ۱۰ مسیر برای پرورش کودکان خلاق ( بخش دوم)

۱۰ مسیر برای پرورش کودکان خلاق ( بخش دوم)

در ادامه نوشته پیشین پیرامون ۱۰ مسیر برای پرورش کودکان خلاق، امروز بخش دوم این مطلب ارائه می شود. مطالعه بفرمایید:

۵. خلاقیت را مدل کنید:

خروجی خلاقیت شما چیست؟ دوست دارید انرژی خلاقانه خود را کجا صرف کنید؟ پخت و پز، اواز خواندن، باغبانی، نقاشی و … . فرزندان که می بینند والدینشان فعالیت های خلاقانه انجام می دهند، با آغوش بازتری فعالیت هایشان را به روشی خلاقانه انجام می دهند. به فعالیت هایی بیاندیشید که زمانی که کودک بودید شما را شاد می ساخت، آن ها را به همراه کودکتان انجام دهید. آیا می توانید آن را روز بعد نیز انجام دهید؟

۶. کنار بمانید:

اگر کودک مانند گذشته فکر کند، نمی تواند خطر کند و خلاقیت او کاهش می یابد. پس این بار که دیدید فرزندتان در سکوت سرگرم نقاشی کشیدن است از او نپرسید “  چه می کشی؟” به جای آن برای خود فنجانی چای بریزید و قدری استراحت کنید.

۱۰ مسیر برای پرورش کودکان خلاق ( بخش دوم)

۷. ساعت خلاقیت را کنار بگذارید:

این مطلب ممکن است برای والدین سخت باشد خصوصا والدینی که شاغل هستند، اما کودکان نیاز به زمان بدون ساختار برای تخیل، ساختن، آزمایش، جستجو هستند. این زمان می تواند نیم ساعت بعد از شام باشد، زمان نقاشی در رختخواب پیش از خواندن قصه شبانه یا ساعتی برای بازی تخیلی در اخر هفته ها. به برنامه خود نگاه کنید و زمانی برای این کار بگذارید.

۸. به پایه ها برگردید:

اسباب بازی هایی که صدادار هستند و نوز میزنند بسیار جالب هستند و قطعا جایگاه خود را دارند اما این اسباب بازی ها تفکر خلاق نمی سازند؛ کاری که چوب ها، بطری ها، مکعب ها، شن و آب می کند. لیستی از اسباب بازی های کودکتان تهیه کنید.  کودک شما با چه چیزهایی بیشتر بازی می کند؟ کدام اسباب بازی ها کودک شما را به سمت تخیل سوق می دهد؟

اسباب بازی هایی با پایان باز و دلخواه بسیار مفید هستند.

۱۰ مسیر برای پرورش کودکان خلاق ( بخش دوم)

۹. زمان تماشا تلویزیون را کاهش دهید:

شاید این، برای برخی خانواده ها دشوار باشد. اما می توانند تلاش کنند زمان تماشای تلویزیون را تا حد ممکن کاهش دهند. این زمان می تواند صرف نقاشی، ساختن شهری با لگوها یا خمیربازی شود.

۱۰. ایده های دیگر:

مورد دهم را به خلاقیت خود شما واگذار می کنیم. به راه دیگری که می توانید به گسترش تفکر خلاق در فرزندتان کمک کنید بیاندیشید و ان را به این لیست دهگانه بیافزایید.

 

 

همچنین ببینید

stressball_waterbeads

توپ ضد استرس با مهره های آبی

متاسفانه یا خوشبختانه در عصر تکنولوژی زندگی می کنیم و با پیشرفت های جدید علاوه ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 9 =