خانه / مادرانه ها / ۱۰ مسیر برای پرورش کودکان خلاق ( بخش اول)

۱۰ مسیر برای پرورش کودکان خلاق ( بخش اول)

خلاقیت یعنی گذشتن از مسیری که کسی پیش از شما از ان نگذشته است.  برای خلاقیت باید راهی که به ان عادت دارید را رها سازید و وارد دنیای بینش خود شوید. هر چیزی که می یابید عجیب جلوه می کند. ایا دوست دارید فرزندی با خلاقیت بالا داشته باشید. مسیر پرورش کودک خلاق، سر راست نیست اما نشانه هایی می تواند راه گشای شما باشد. اینجا ۱۰ مسیر برای پرورش کودکان خلاق را به شما معرفی می کنیم:

۱. اشتباه کنید:

روانشناسی موفقیت می گوید که کودکانی که از اشتباه می ترسد، کمتر خلاق خواهند بود. اگر کودک شما، هنگام اشتباه نا امید می شود، تلاش کنید که به او بگویید: ( برای تغییر نتیجه چه کاری می توانی انجام دهی؟ یا اینکه چطور می توانی این کار را دوباره انجام دهی؟)  این رویکرد و دیدگاه نسبت به اشتباهات، فرصتی برای رشد  در اختیار شما قرار می دهد.

۲. بی نظم باشید:

بیشتر ما، فضاهای مرتب را دوست داریم و هنگام نامرتبی اطرافمان، احساس ناراحتی می کنیم. چنانچه کودکان در حالت خلق چیزی هستند، بی نظمی به سرعت بیشتر می شود.پس دفعه بعدی که کودکتان از شما خواست که نقاشی بکشد و یا خواست که یک توپ پارچه ای را به اطراف پرتاب کند، خانه را برای او مهیا گنید و یا او را به بیرون ببرید. شما ممکن است این بی نظمی را نپسندید، اما ارزش خلاقیت بر این بی نظمی موقتی غلبه دارد.

۱۰ مسیر برای پرورش کودکان خلاق ( بخش اول)

۳. به تلاشها پاداش دهید:

در بحث های پیشین پیرامون پاداش ها صحبت کرده ایم؛ اینکه چطور پاداش، مردم را به تلاش بیشتر ترغیب می کند. مسئله پاداش این است که ممکن است کودک را از استفاده از انگیزه های درونی خود منصرف کند. اما این مطلب نمی گوید که همه انواع پاداش بد هستند. به عنوان مثال دفعه اینده که کودک شما کاری را به درستی انجام داد او را با جملاتی تاثیرگزار تشویق کنید. “ دیدم که کفشهایت را در جاکفشی گذاشتی” یا “ تلاش تو در حل مسائل ریاضی بسیار خوب است.”

۴. ذهنتان را باز کنید:

به کودکتان گزینه هایی پیشنهاد کنید تا او را به نفکر مستقل تشویق کنید. ممکن است شما عادت نداشته باشید عادات غذایی شام را در صبحانه انجام دهید. اما اگر کودک شما خواست تا پیش از رفتن به مدرسه، پاستا بخورد، شرایط را برای او مهیا کنید. اگر کودک شما خواست تا در آشپزخانه به شما کمک کند، آشپزخانه را به یک آزمایشگاه تبدیل کنید و برای او شرایطی فراهم کنید تا با ابزار و مواد آشپزخانه بازی کند.

۱۰ مسیر برای پرورش کودکان خلاق ( بخش اول)

ادامه دارد…

همچنین ببینید

stressball_waterbeads

توپ ضد استرس با مهره های آبی

متاسفانه یا خوشبختانه در عصر تکنولوژی زندگی می کنیم و با پیشرفت های جدید علاوه ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 9 =