خانه / اموزش / یه توپ دارم برای بازی، همبازی بیا بریم توپ بازی

یه توپ دارم برای بازی، همبازی بیا بریم توپ بازی

توپ، یکی از اولین اسباب بازی هایی است که می بایست برای بچه ها تهیه نمود. یک اسباب بازی پر کاربرد که می تواند نقش بسیاری در آموزش مهارت های گوناگون جسمی کودک داشته باشد. توپ های با اندازه های و رنگ های مختلف وسایل مناسبی برای سرگرمی و داشتن یک بازی فعال است. یه توپ دارم برای بازی، همبازی بیا بریم توپ بازی کنیم.

toop2

 

چند نمونه از این بازی ها را طرح می کنم تا ایده های ابتدایی در اختیار شما قرار دهد و ساعات خوشی برای کودکتان فراهم کنید.

۱) اولین توپ بازی ها همان غلتاندن توپ برای کودک شیرخوار و گرفتن توپ است. تا پیش از یک سالگی توپ های پارچه ای کوچک رنگارنگ بسیار مناسب است. زیرا کودک به سادگی می تواند ان را به دهان ببرد و بازی کند. غلتاندن و دنبال کردن توپ هم یک فعالیت مناسب در این سنین است. کودک شیرخواری که تازه چهاردست و پایی میکند با دادن یک توپ می تواند توانایی خود را با روش های مختلف پرتاب و دنبال کردن توپ بهبود بخشد.

۲) ساختن جاده ای از توپ ها و تشویق کودک نوپا به قدم زدن یا دویدن رفت وبرگشتی در این مسیر، حرکت مارپیچی از بین توپ ها، دویدن و برداشتن یک توپ و برگشت از همان مسیر، بازی هایی است که علاوه بر تقویت ماهیچه های بزرگ او، سبب بهبود هماهنگی چشم و حرکت اعضای بدن می شود.

toop5

۳) پاس دادن های کوتاه و بلند یک بازی ابتدایی با توپ در سنین پس از ۳۰ماهگی است؛ که گاهی حتی در نبود همبازی نیز دیوار اتاق می تواند نقش پاسخ دهنده را داشته باشد. تا پیش از ۳۰ماهگی تنها می توان از توپ را با پا یا دست پرتاب کرد و کودک ان را پاسخ گوید اما الزاما نمیتواند جهتگیری دقیقی داشته باشد. یا می توان توپ را به آرامی برای او پرتاب کرد تا دریافت کند. و او نیز برای شما توپ را پرتاب کند.

۴) از ۳۰ ماهگی بازی های بیشتری را میتوان با توپ داشت. میتوان توپ ها را به شکلی که خود او میپسندد بچیند. سپس در همان مسیر از روی توپ ها بپرد یا از من کنار آن مسیر لی لی کند(در این سنین کودک شما به تدریج توانایی پرش جفت پا و لی لی را پیدا میکند؛ به همین سبب بازی هایی که به او کمک کند این فعالیت ها را بهتر یاد بگیرد، برایش جذاب خواهد بود.) و یا از کنار آن یورتمه (مدلی از راه رفتن که همواره یک پا جلو و دیگری عقب است و کودک با پرش های کوتاه جلو میرود) برود که مدل راه رافتن محبوب کودکان در این سنین است.

۵) می شود توپی به کودک بدهید و از او بخواهید لای زانوان خود قرار دهد و به همان صورت راه برود یا بپرد. دیگر اینکه یک پای خود را روی توپ قرار دهد و تلاش کند تا تعادل خود را حفظ کند. از خنده های بلند او هنگام بازی شما هم بر سر ذوق خواهید آمد و در صدد برمی آیید تا امتحان کنید!

toop4

۶) چند ظرف را با اندازه های گوناگون در کنار یکدیگر قرار دهید و از کودک خود بخواهید توپ را به درون آنها پرتاب کند. می توان به هر ظرف امتیازی نسبت داد و یک بازی گروهی هیجان انگیز برای جمع دوستانه کودکتان ترتیب دهید.

 

toop1

 

همچنین ببینید

رنگ آمیزی بهاری

رنگ امیزی بهاری برای کودکان

رنگ آمیزی یکی از فعالیت های محبوب کودکان است و البته فعالیتی بسیار سودمند در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 − 1 =