خانه / بازی ها / گسترش لغات، صداها برای کودکان با اختلال سندرم داون

گسترش لغات، صداها برای کودکان با اختلال سندرم داون

در ادامه مطالب پیزامون فعالیت هایی برای بهبود مهارت های ارتباطی کودکان با اختلال سندروم داون و ساخت لغات این بار پیرامون گسترش لغات صحبت می شود.

زمان نوشیدن چای، فرصت یادگیری:
هنگامی که زبان کاربردی شما با فعالیت های روزانه مرتبط باشد، زبان تبدیل به یک یادگیری نظام مند و برانگیزاننده خواهد شد. کلمات کاربردی مانند نشستن، نوشیدن، شستن، مسواک زدن را به اسم هایی که کودکتان بکار میبرد، بیافزایید.
یک مهمانی چای و شیرینی یاحمام همراه عروسک ها یا حیوانات پلاستیکی کودکتان ترتیب دهید و سپس در بین بازی، توصیف کنید عروسک ها چه انجام می دهند و فرزندتان را تشویق کنید تا پیرامون آنچه انجام می دهد در عبارت های دو و سه کلمه ای صحبت کند. مانند( عسل چای می نوشد. مامان، نازی را می شوید.)

گسترش لغات، صداها برای کودکان با اختلال سندرم داون
به، یک کلمه جدید:
برای کودکتان با تشویق، حافظه تصویری ایجاد کنید تا اعتماد به نفس و زبان بیان او تقویت شود. هنگامی که کودک شما یک کلمه جدید یا کلمه ای که پیشتر نشنیده بودید، بیان نمود ؛ آنچه انجام می دهید را متوقف کرده و یک واکنش شدید و هیجان زده نسبت به او نشان دهید. مثلا بگویید: ” وااای، یک کلمه جدید ” و آن را روی یک برگه بنویسید و چاپ کنید ( مانند یک فلش کارت) . سپس آن را به کودک نشان داده و کلمه را بیان کنید. در این زمان، کودک شما تلاش می کند تا کلمه جدیدی به لیست مجموعه کارت ها بیافزاید.
بیان صدا دار:
حروف را پشت دایره های رنگی بنویسید و آنها را پشت رو قرار دهید. با کودکتان بازی کنید به این صورت که کارت ها را برگردانید و صدای حروف را بیان کند و در ادامه شما نیز به صورت صحیح صدا را بگویید. البته با گذشت زمان، فاصله بازگویی خود را بیشتر کنید.
مقدمات خواندن:
کودک با اختلال سندرم داون، به سبب گسترش حافظه تصویری، هنگامی که ۵۰ تا ۱۰۰ کلمه را می فهمند و می تواند آنها را هماهنگ کرده و تصویری برگزیند، می تواند بیاندیشد.
یک بازی با کلماتی که کودک شما به سهولت پاسخ می گوید، مانند نام خانوادگی، غذاها و… ترتیب دهید. ۲کلمه مرتبط، مانند مامان و بابا، را در اندازه بزرگ چاپ کنید ؛ این دو کلمه را در اندازه کوچک روی کارت های کوچکتر به صورت جداگانه چاپ نمایید. حال کارت بزرگ رو روبروی کودکتان روی زمین قرار دهید و از کودک تان بخواهید کارت های کوچک را روی کلمه متناظر خود قرار دهد و شما کلمه را بخوانید.
کلمات روی کارت بزرگ را به تدریج تا ۴ کلمه افزایش دهید

همچنین ببینید

رنگ آمیزی بهاری

رنگ امیزی بهاری برای کودکان

رنگ آمیزی یکی از فعالیت های محبوب کودکان است و البته فعالیتی بسیار سودمند در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 13 =