خانه / اموزش / کتاب آزمایشات هیجان انگیز آشپزخانه

کتاب آزمایشات هیجان انگیز آشپزخانه

هنگامی که در آشپزخانه سرگرم پختن غذا برای عزیزان خود هستید، می توانید به آزمایشاتی بیاندیشید که می توانید برای کودک خود مطرح کنید و از او علت را جویا شوید و به این طریق او را به تفکر وادارید تا دلایلی که ممکن است به ذهنش برسد مطرح کند. با این روش علاوه بر ایجاد سوالی برای تفکر، اورابه دقت در دنیای پیرامون دعوت می کنید و البته با شنیدن پاسخ های متنوع او، جسارت اظهار نظر را در او تقویت می کنید.

کتاب آزمایشات هیجان انگیز آشپزخانه

سوالاتی از قبیل: 

۱) میدانید چرا هنگامیکه فوت میکنید سرد است اما وقتی هاا میکنید گرم است.

پاسخ: این مطلب به شدت جریان هوا وابسته است که وقتی جریان هوا سریع است، احساس می کنید هوای سرد از دهان شما خارج می شود. دقیقا مشابه زمانیکه جریان هوا سریع است باد سرد می وزد. زمانیکه هاا می کنید جریان هوای ارامی از دهان خارج می شود و احساس گرما را منتقل می کند.

۲) چرا وقتی کاسه ای را وارونه در ظرف ابی قرار می دهید نمی توان ان را براحتی برداشت؟

پاسخ: هوای بالای کاسه وارونه به آن فشار می اورد و اجازه نمی دهد کاسه براحتی برداشته شود.

۳) چرا ظروف فلزی زنگ می زنند؟

پاسخ: فلزات وقتی در جریان هوا و رطوبت قرار می گیرند با اکسیژن موجود در هوا ترکیب شده و به اصلاح اکسید می شوند. لایه ی اکسید فلز بر روی سطح آنها بوجود می آید که به ان زنگ گفته می شود. با قرار دادن میخی در یک لیوان آب برای چند روز می توان زنگ زدن آهن را بصورت عملی به مشاهده نمود.

۴) چرا قند یا شکر در چای ناپدید می شود؟

پاسخ: مواد مختلف ممکن است در برخی مایعات ناپدید گردند، به این عمل حل شدن گفته می شود و به مایع مورد نظر حلال. مثلا برخی مواد در برخی مایعات حل نمی شوند بنابر این می توان نتیجه گرفت برای مواد مختلف حلال های مختلفی وجود دارد . این آزمایش را با آب و نمک نیز می توان برای کودک انجام داد.

همچنین ببینید

رنگ آمیزی بهاری

رنگ امیزی بهاری برای کودکان

رنگ آمیزی یکی از فعالیت های محبوب کودکان است و البته فعالیتی بسیار سودمند در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − شش =