خانه / بازی ها / کاردستی با لازانیای رنگی – ویترای

کاردستی با لازانیای رنگی – ویترای

یکی از پرکاربردترین و جذابترین وسایل برای بازی کودکان مجموعه ی متنوع ماکارونی، پاستا و لازانیا است. خانواده پاستا ارزان قیمت و متنوع هستند و با استفاده از انها بازی های سرگرم کننده و کاردستی های جالب میتوان تهیه کرد. گردن بند با پاستا های رنگی، اموزش دسته بندی و شمارش، و هزاران بازی دیگر.

کودک و بازی در این پست با استفاده از لازانیا بازی، کاردستی  و سرگرمی به شما معرفی می کند که میتوان انرا بعنوان یکی از بهترین ایده های استفاده از لازانیا در بازی دانست.

قبل از شروع توضیح بازی بهتر است مطالبی در ارتباط با کاربرد انچه میسازیم و اثر ان در زندگی انسان از گذشته تا به امروز بخوانیم. ویترای یک هنر سنتی است که هزاران سال در بین جوامع گوناگون قدمت دارد. برای خواندن مطالب بیشتر از ویکی پدیا اینجا را کلیک نمایید.

در معماری سنتی ایران خانه هایی با درها و پنجره هایی مملو از شیشه های رنگی وجود دارد که با تابیدن نور خورشید، رقص نور و بازی رنگها روح ادمی را جلا می دهد. در این خانه ها افسردگی جایی ندارد و بجای آن شور و هیجان و روح زندگی جریان دارد. انچه دیده میشود در اتاقهای هرچند خالی از اسباب زندگی، نور است و رنگ، حرکت و انرژی، اشتیاق به زندگی که در خانه های امروزی با وجود پر بودن فضاها کمتر دیده میشود.

vitray-pasta-craft-koodakvabazi

در این پست می خواهیم با یک کاردستی خلاقانه این هنر را برای کودکمان به خانه اورده و از آن لذت ببریم.

کاردستی ویترای با لازانیا - کودک و بازی

ویترای با لازانیا

وسایل و مواد مورد نیاز:

  • لازانیای تخت
  • برچسب های شیشه مات کن شفاف
  • چسب کاغذی مخصوص نقاشی یا چسب ضد حساسیت
  • ماژیک مشکی
  • قیچی
  • رنگ مایع یا رنگ خوراکی
  • سرکه سفید یا الکل سفید
  • پلاستیک زیپ دار

کاردستی ویترای با لازانیا - کودک و بازی

روش کار:

لازانیا را به قطعات کوچکتر با اندازه های متفاوت شکته و انها را در کیسه های زیپ دار بریزید. مقداری رنگ و سرکه به هر کیسه اضافه کرده ، رنگ را به تمام نقاط هدایت کرده و برای حدودا ۱۵ دقیقه در کیسه ببندید. سپس لازانیاهای رنگی را برای چند ساعت روی یک پارچه پهن کنید تا کاملا خشک شوند.

دو قطعه هم اندازه برچسب شیشه مات کن به اندازه دلخواه – مثلا ۴۰*۴۰ – برش بزنید.

کاغذ پشت یکی از قطعات برچسب را جدا کرده و بصورتی که قسمت چسبنده آن رو به بالا باشد روی یک میز یا سطح صاف قرار داده و اطراف آنرا با چسب کاغذی بچسبانید.

کاردستی ویترای با لازانیا - کودک و بازی

از کودک بخواهید تکه های رنگی لازانیا را با ترکیب دلخواه روی سطح چسبنده قرار دهد. اگر نیاز بود قطعات کوچکتری را بین قطعات چسبانده شده قرار دهید. حداقل نیم سانتیمتر بین قطعات فاصله خالی وجود داشته باشد.

قسمت کاغذی پشت برچسب دوم را هم جدا کرده و به آرامی و بادقت روی سطح کار قرار دهید بطوریکه قسمت چسبنده داخل کار قرار گیرد. با انگشت همه قسمتها بخصوص فضاهای خالی با به ارامی فشار داده تا هیچ هوا و فاصله ای باقی نماند.

از کودک بخواهید با یک ماژیک مشکی فضای خالی بین تکه ها را پر کند تا بازتاب بهتری از قسمت های رنگی دیده شود.

کاردستی ویترای با لازانیا - کودک و بازی

بهمین راحتی کار به اتمام رسید و با استفاده از تابش خورشید می توانید از بازی و رقص رنگ و نور لذت ببرید.

نکته: ممکن است تکه ها روی لایه زیرین برچسب کاملا نچسبند ولی با چسباندن لایه بالایی که توسط یکی از بزرگسالان انجام میشود و سپس پر کردن و چسباندن دولایه در فضاهای خالی بین قطعات کل کار محکم و ثابت خواهد شد.

همچنین ببینید

رنگ آمیزی بهاری

رنگ امیزی بهاری برای کودکان

رنگ آمیزی یکی از فعالیت های محبوب کودکان است و البته فعالیتی بسیار سودمند در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + هفده =