یکشنبه , اردیبهشت ۲ ۱۳۹۷
خانه / اموزش / چگونه کودک خود را به همکاری در کارهای منزل ترغیب نمایید؟

چگونه کودک خود را به همکاری در کارهای منزل ترغیب نمایید؟

برای تربیت کودکی مسئول، باید مسئولیت هایی را با توجه به سن او رفته رفته به او واگذار نمایید. من این مسیر را طی کردم، حال میخاهم به شما مادران و پدران عزیز نیز راهکارهایی را بیان کنم.

چگونه کودک خود را به همکاری در کارهای منزل ترغیب نمایید؟
۱) آغاز واگذاری مسئولیت ها از سنین پایین؛
نمی شود ده سال به کودکتان سرویس دهید و بعد ناگهان از او بخواهید تا تمام کارهای خود را انجام دهد و به شما در کارهای منزل کمک کند.
واگذاری مسئولیت به کودکتان را از سنین پایین اغاز کنید. بچه های کوچک کمک کردن به مادرشان را دوست دارند به آنها اجازه دهید.
۲) چگونگی انجام کارها را به کودکتان نشان دهید؛
به جای اینکه به او بگپیید تخت خود را مرتب کن، اسباب بازی ها جمع کن، ظرف ها بشود، لباست را درآور. به اون نشان دهید چطور پتوی تخت را مرتب کند، اسباب‌بازی‌ها و کتاب ها را در کجا قرار دهد، ظرف ها چگونه بشوید، درآوردن لباس را به او اموزش دهید.
۳) توقع خود را مشخص بیان کنید؛
اگر به کودک خود بگویید، تخت را مرتب کن و از اتاق بیرون بروید؛ احتمالا به نتیحه مطلوب دست پیدا نمیکنید. اما اگر مراحل کار را برای او مشخص بیان کنید و بگویید دقیقا چه کارهایی باید انجام دهد تا تختش مرتب شود و بعد باید کتابها را به چه ترتیبی در قفسه بگذارد. انجام کار، برای کودک شما ساده تر خواهد شد.

چگونه کودک خود را به همکاری در کارهای منزل ترغیب نمایید؟
۴) نتایج طبیعی برای انجام ندادن مسئولیت قرار دهید؛
به عنوان مثال، کودک شما وظیفه داشته میز را پیش از صرف شام تمیز کند، اما اکنون وقت شام است، میز همچنان تمیز نشده باقی است. شما چه می کنید؟ اگر خودتان به سرعت ان کار را انجام دهید یک پیام بد را به کودم خود داده اید که او لازم نیست به حرفهای شما گوش داده و وظایفش رو انجام دهد. اما راه حل بهتر آن است که غذا را نیاورید تا تمیز تنیز شود؛احتمالا پس از مدتی که کودک احساس گرسنگی می کند و با نتیجه کار خود و انحام ندادن وظیفه روبرو می شود، به سرعت میز را تمیز می کند تا بتواند غذای میل کند. به همین صورت مثال های مشابه فراوانی وجود دارد.
۵) انجام کارها را جالب کنید؛
انجام وظایف کودک در منزل به صورت یک بازی جالب درآورید نه به عنوان تنبیه او. مثلا ماشین های اسباب بازی در وسط پذیرایی افتاده اند. می توانید از تو بخواهید ماشبن ها را پارکینگ منتقل کند تا استراحت کنند و برای بازی فردا اماده باشند. با عروسکت خوابش می آید، بهتر است آن را قفسه بگذاری تا بخوابد. بیا تا این شن ها از ساعت شنی خارج نشده یا ساعت مشخصی نرسیده است، میز شام را اماده کنیم، و بسیاری دیگر مثال های مشابه که خود شما بهتر می دانید.

همچنین ببینید

رنگ آمیزی بهاری

رنگ امیزی بهاری برای کودکان

رنگ آمیزی یکی از فعالیت های محبوب کودکان است و البته فعالیتی بسیار سودمند در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =