خانه / اموزش / نقاشی و بازی تخیلی سایه ها

نقاشی و بازی تخیلی سایه ها

چند روز پیش نزدیک غروب بود اما هنوز چراغ های خانه را روشن نکرده بودیم. یک بازی جالب را با دخترکم انجام دادیم.

از او خواستم حیوانات پلاستکی خود را بیاورد و با یک چراغ قوه و ماژیک و البته تخته وایت برد، بازی را شروع کردیم.

حیوانات را روی لبه میز میگذاشتم و نور چراغ قوه را پشت آن قرار می دادم تا سایه ای واضح روی میز تشکیل شود. از دخترکم می خواستم تا اطراف آن سایه را خط بکشد.

بعد از اتمام کشیدن اطراف سایه، حیوان را از روی میز برمیدارم و از دخترکم می خواهم که ببیند آن سایه، شبیه چه چیزی است. از او میخواستم از جهات مختلف به تصویر نگاه کند تا ببیند چه چیزی در تصویر پنهان است.

این بازی ساده را حتما امتحان کنید و از حدس هایی که کودکتان می زند متعجب شوید. هدف از این بازی، در هنگام کشیدن اطراف سایه تقویت مهارت های ظریف کودک است. حدس زدن تصویر سبب پرورش خلاقیت کودک و آموزش دیدن تصاویر از دیدگاه های گوناگون است که یک مهارت بسیار مهم برای کودک است.

دقت کنید که زمانی که در فرزندتان در حال کشیدن است مکان چراغ قوه را تغییر ندهید که شکل سایه عوض شود.

از یک چراغ قوه تک لامپی استفاده کنید که پر نور هم باشد. زیرا سبب می شود سایه ای مشخص و پر رنگ تشکیل شود. می توانید به این بازی یک بخش دیگر نیز اضافه کنید به این صورت که شکل منبع نور ( چراغ قوه) و شدت آن را تغییر دهید و در مورد تغییری که سایه می کند با کودک خود صحبت کنید. از نور چرغ قوه تلفن همراهتان و یک چراغ قوه اسباب بازی استفاده کنید و تغییر سایه را بررسی کنید. وقتی چراغ قوه از چند لامپ کوچک در کنار هم ساخته شده باشد، هر یک از این لامپ ها سایه ای جداگانه و البته نزدیک به هم از جسم تشکیل می دهد که سبب می شود مرز سایه یه مرز محو و  نامشخص باشد. اما یک چراغ قوه تک لامپی تنها یک سایه با مرزی مشخص خواهد داشت. یک منبع پر نور هم سبب می شود یک سایه تاریک و پر رنگ تشکیل شود.

تصاویر بازی را در ادامه مشاهده بفرمایید تا درک توضیحات ساده تر باشد:

نقاشی و بازی تخیلی سایه ها

چند نمونه از سایه های دیگر:

نقاشی و بازی تخیلی سایه ها

 

نقاشی و بازی تخیلی سایه ها

بعد برای تنوع بازی را با سایه دستم ادامه دادیم. که نمونه یکی از سایه ها شکل زیر شد که حدس دخترکم برای شباهت تصویر به نقشه ایران برایم جالب بود:

نقاشی و بازی تخیلی سایه ها

شما نیز این بازی را امتحان کنید و لحظات شادی را در تاریکی سپری کنید.

 

 

همچنین ببینید

رنگ آمیزی بهاری

رنگ امیزی بهاری برای کودکان

رنگ آمیزی یکی از فعالیت های محبوب کودکان است و البته فعالیتی بسیار سودمند در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + هشت =