دوشنبه , اردیبهشت ۳ ۱۳۹۷
خانه / مادرانه ها / چطور یک مادر شاد باشیم؟ (بخش دوم)

چطور یک مادر شاد باشیم؟ (بخش دوم)

روش های زیر برای همه مادران نتیجه یکسان نخواهد داشت. شما باید راه حل مناسب و شرایط روحی خود را بیابید تا مادر شادی باشید.

 چگونه یک مادر شاد باشیم؟

 • به احساسات خود برچسب بزنید:

از یک یا دو کلمه برای توصیف احساسات خود استفاده کنید. به این صورت: ” من احساس عصبانیت می کنم” ،” من احساس ناراحتی می کنم”

علت این است که هنگامی که ناراحت هستید، مغز شما تظاهر می کند کوچکترین مسائل ناراحت کنند روزانه، بسار با اهمیت است!! اما برچسب زدن به احساسات با تعدادی کلمه به مغز این پیام را می دهد که ” آرام باش”

یک مطلب حیاتی: عبارت” من احساس عصبانیت می کنم” بسیار با ” من عصبانی ام” متفاوت است. کلمه اضافی ” احساس”کمک می کند تجربه احساسی خود را از حستان نسبت به خودتان جدا کنید. غلبه بر عصبانیت هنگامی که برچسب احساس می زنید بسیار ساده تر از زمانی است که خود را عصبانی می دانید. شما تنها احساس عصبانیت می کنید.

چطور یک مادر شاد باشیم؟ (بخش دوم)

 • تنفس سه مرحله ای:
 1. ۲ثانیه نفس عمیق بکشید و بشمارید: ۱۰۰۱و ۱۰۰۲ و ۱۰۰۳
 2. نفس خود را برای یک ثانیه حبس کنید.
 3. نفس خود را در مدت ۶ثانیه خارج کنید.
 4. این مراحل را ۳-۴ مرتبه تکرار کنید.

هنگام خارج کردن نفس به طور موثری احساس آرامش خواهید کرد. بدن شما را از پاسخ استرسی به مسئله جدا می کند و ضریان قلب شما کاهش می یابد.

 • بگویید : ” این منحصر به من نیست” :

به عنوان نمونه: کودک شکا پول ازکیفتان برداشته و دروغ می گوید.”

در این شرایط باید به خود بگویید: ” این منحصر به من نیست”

روشن است که این کار کودک شما ناشایست است و باید تنبیه شود تا دیگر این اشتباه را تکرار نکند. پیشنهاد من تنها این است که با این روش به خود کمک کنید تا کنترل خود را از دست ندهید تا بتوانید واکنش مناسبی در این شرایط داشته باشیدو در صورتی که عصبانی شوید برخورد درستی نخواهید داشت و کودکتان از این شرایط درسی نخواهد گرفت و تنها از شما خواهد ترسید.

 • احساستان را در آغوش بگیرید:

برای یافتن شادی به عنوان یک پدر و مادر یک راه جل خوب در آغوش کشیدن کسی است که دوستش دارید. این رفتار سبب می شود که هورمون اکسی توسین در بدن ترشح شود که سبب تغیر حال  و کاهش واکنش عصبی مغز می گردد. این در آغوش کشیدن را تا ۶ثانیه ادامه دهید.

 • حرکت کنید:

تمریناتی انجام دهید که سبب ترشح هورمون اندروفین شود تا به شما کمک کند با استرس مقابله کنید و احساس شادی بیشتری داشته باشید.

شما والدین گرفتاری هستیدو پیشنهاد نمی کنم ساعتی را برای دویدن بیرون بروید تنها در خانه یک حرکت موزون دسته جمعی انجام دهید. این همراهی شاد تنش های عصبی روزانه را در خانواده شما کاهش می دهد.

چطور یک مادر شاد باشیم؟ (بخش دوم)

 • به قدرکافی بخوابید:

اگر خواب کافی نداشته باشید یک بخش مهم برای یک مادر شاد بودن را از دست می دهید . خواب کافی کوتاه روزانه به  شادابی شما کمک می کند . مقدار خواب مناسب بستگی به خواسته شما از این چرت روزانه دارد:

 1. یک خواب کوتاه ۲۵ دقیقه ای انرژی شکا را افزایش می دهد.
 2. ممکن است پس از یک خواب ۳۰ تا ۸۰ دقیقه ای، قدری گیج باشید.
 3. اگر یک خواب عمیق می خواهید.. شاعت خود را روی ۹۰ دقیقه تنظیم کنید که دوره کامل خواب یه حساب می آِید.

 

 • خود را با چند فعالیت خوب به چالش بکشید:

فعالیت های هنری،بازیافت لباس های کهنه  و وسایل قدیمی، بازی با کودکتان، شعر خواندن با همدیگر و … راه هایی برای احساس شادی در شما است.

امتحان کنید.

همچنین ببینید

۱۰ مسیر برای پرورش کودکان خلاق ( بخش دوم)

۱۰ مسیر برای پرورش کودکان خلاق ( بخش دوم)

در ادامه نوشته پیشین پیرامون ۱۰ مسیر برای پرورش کودکان خلاق، امروز بخش دوم این مطلب ارائه ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − چهارده =