خانه / اموزش / فعالیت هایی برای تقویت توانایی های ادراکی بینایی

فعالیت هایی برای تقویت توانایی های ادراکی بینایی

فعالیت هایی برای تقویت توانایی های ادراکی بینایی

۱) مسیرهای صاف، منحنی و شکسته ای را برای کودک طراحی کنید و از او بخواهید از میان آنها خط بکشد.
3
می توان این تمرین را پس از مدتی، پیشرفته تر نمود و شکهای گوناگون رو به صورت دو خطی کشید تا کودک بین خطوط، شکل را ترسیم کند.
۲) تمرین دیگر مشابه همان نقطه بازی است. نقاطی را به صورت متوالی در یک صفحه بکشید و از کودک خود بخواهید نقاط را به هم متصل کند. در ابتدا میتوانید تنها از دو نقطه شروع کنید با فاصله کم، سپس به تدریج فاصله دو نقطه را بیشتر نمایید. در مرحله دوم میتوانید با چند نقطه متوالی مسیر منحنی بوجود اورید تا کودک با وصلرکردن نقاط به یکدیگر مسیر را شکل دهد.

basari2
در مرحله سوم می توانید از شکل های هندسی شروع نمایید و از این روش برای آموزش شکلهای هندسی نیز استفاده کنید. به تدریج با پیشرفت کودک می توانید شکلهای پیچیده تری برای کودک بسازید تا با اتصال متوالی نقطه ها به شکل پایانی دست یابد.
۳) این مورد قدری با دو تمرین پیشین تفاوت دارد. با استفاده از شابلون های مختلف و یا قطعات اسباب بازی شکلهایی را به صورت درهم روی یکدیگر در یک صفحه ترسیم کنید. در مرحله اول از دو تا سه شکل ساده (مانند خانه، گل، بادکنک و…) استفاده کنید و بتدریج تعداد شکل ها را بیشتر کنید و صفحه ای شلوغتر بسازید. حال از کودک خود بخواهید به شما بگوید چه شکل هایی را در تصویر تشخیص می دهد.

basari1
در مرحله بعدی حتی کودک می تواند شابلون مورد نظر را روی تصویر خود قرار دهد، به این صورت به گونه ای یک پازل درهم نیز طراحی کرده اید که کودکتان پس از یافتن هر شکل ذوق زده خواهد شد.
۴) تمرین دیگری که در این بخش ارائه می شود. اتصال بخش یک تصویر است. به این صورت که شما در ابتدا در یک صفحه شکل های مختلف را به صورت دو نیم شده در قسمت های مختلف صفحه ترسیم می کنید و سپس از کودک می خواهید نیمه هر شکل را پیدا کرده و با خطی به یکدیگر متصل کند.

basari3
بنا به پیشرفت کودک از سه شکل می توانید شروع و تا هر تعداد که تمایل داشتید تعداد را افزایش دهید.
این تمرینات از حدود ۳۳ ماهگی می توان آغاز کرد و با افزایش سن کودک و مهارت های او مراحل مختلف را پیش برد.

همچنین ببینید

رنگ آمیزی بهاری

رنگ امیزی بهاری برای کودکان

رنگ آمیزی یکی از فعالیت های محبوب کودکان است و البته فعالیتی بسیار سودمند در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 3 =