خانه / بازی ها / طراحی و رنگ آمیزی ماندلا

طراحی و رنگ آمیزی ماندلا

یکی از سرگرمی های آرامش بخش برای کودک و بزرگسال رنگ آمیزی است. در این پست در نظر داریم شما را با طراحی و رنگ آمیزی ماندلا آشنا نماییم.

ماندلا چیست؟

ماندلا یک طرح انتزاعی است که معمولا به فرم دایره می باشد. در حقیقت ماندلا یک کلمه به زبان سانسکریت به معنای دایره می باشد. ماندلا عموما از یک نقطه مرکزی شروع می شود و سمبل ها و شکل و فرمهایی بطور منظم در حول مرکز قرار می گیرند.

ماندلا می تواند شامل فرمهای هندسی یا واقعی باشد، بطوریکه با دیدن طرح می توان به منظور شخصی که آنرا بوجود آورده پی برد. در اصل ماندلا ارتباط بین درون ما و دنیای بیرونی را نشان می دهد.

به تعبیری “ماندلا دایره‌ هایی نمادین برای تمرکز بر خویشتن و جستجو در درون انسان هستند. مرکز دایره جدول ماندالا برای تمرکز در حین مراقبه دینی بکار می‌رود. اشکال متقارن هندسی ماندالا خودبخود توجه شخص را به مرکز دایره جذب می‌کنند.”

ماندلا تاثیر شگفت انگیزی روی حافظه دیداری کودکان دارد. کودکان بر اساس الگوی طرح ماندلا ترتیب رنگها و اشکال را بخاطر می سپارند تا رنگ امیزی را شروع کنند، این امر باعث تقویت توالی دیداری در آنها می شود. برای این کار می توانید با طرح های ساده شروع کنید و مدت زمان محدودی طرح را به کودک بدهید تا توالی و رنگها را بخاطر بسپارد، در این حالت نیمکره راست مغر به درک صحیحی از تصویر می رسد. اگر زمان بیشتری طرح در اختیار کودک باشد نیمکره چپ مغز نیز وارد عمل شده و به تحلیل می پردازد بنابر این نمی تواند به تقویت حافظه دیداری کودک کمک کند.

ممکن است کودکان در این تمرین باهم تفاوت داشته باشند و حافظه دیداری متفاوت انها باعث می شود برخی سریع و درست رنگ آمیزی کنند و برخی دیگر اشتباهاتی داشته باشند. در این حالت تشویق می تواند هر دو گروه را به انجام بهتر هدایت نماید.

طرح ماندلای خود را طراحی نمایید

وقتی شما در حال طراحی ماندلای خود هستید، به روح و درون خود بیاندیشید. طراحی و رنگ آمیزی ماندلا یک تجربه شخصی فوق العاده است که شما می توانید به واسطه آن به درون خود نگاه کرده و شکل ها ، رنگ ها و الگو هایی که بوسیله آنها حالات و روحیات خود را نشان میدهید را پیدا کنید. ماندلا را در تمامی فرهنگ ها و حتی طبیعت می توان یافت، در کاشیکاری ها و طرح های موجود در گل ها تا منظومه شمسی.

بهترین کار این است که آزادانه اجازه دهید اشکال و رنگ ها از درون شما ، احساسات را بیان کنند. تنها کافیست قدمهای اولیه و اصولی طراحی را بدانید تا طرح های متفاوت و زیبایی با ترسیم کنید.

آنچه نیاز داریم:

  • مداد
  • پاک کن
  • خط کش
  • کاغذ

برای رنگ آمیزی هم می توان از مداد رنگی ، آبرنگ یا مداد شمعی استفاده نمود.

مراحل و قدمهای طراحی

1

قدم اول:

اولین قدم برای طراحی ماندلا اندازه گیری ها روی یک کاغذ مربعی است. اندازه مربع می تواند به قدر دلخواه شما بزرگ یا کوچک باشد. هرچه بزرگتر باشد می توان جزییات بیشتری به طرح اضافه نمود.

با استفاده از خط کش و مداد نقطه مرکز را مشخص می کنیم.

beginning-a-mandala

قدم دوم:

در این مرحله بایستی دایره هایی حول مرکز ترسیم شود، می توان از یک پرگار برای این کار استفاده نمود یا با استفاده از نقطه های راهنما مطابق تصویر محل دایره ها را مشخص نمود.

drawing-a-mandala-with-thaneeya

قدم سوم:

در این مرحله به دلخواه تعداد دایره ها و فواصل آنها را مشخص کرده و اندازه بزنید. فقط دقت کنید نقاط از مرکز به یک فاصله باشند تا دایره های منظم و متحدالمرکزی داشته باشید.

how-to-draw-a-mandala-with-thaneeya

قدم چهارم:

مانند تصویر فوق نقاط را با فاصله های یکسان مشخص نمایید. drawing-a-mandala-step-by-step

قدم پنجم:

نقاط روی قطرها را هم با همان فواصل مشخص نمایید.

using-dots-and-lines-to-plan-a-mandala

قدم ششم:

با استفاده از خط کش نقاط را بهم متصل نمایید.

mandala-planning

قدم هفتم:

در این مرحله می توان با خطوط منحنی دایره ها را ترسیم کرد. نگران دقیق و عالی بودن دایره ها نباشید با تمرین دایره های طرح های بعدی بهتر خواهند شد.

فقط دقت نمایید که خطوط به آرامی کشیده شوند تا بعدا براحتی پاک شوند.

starting-a-mandala-in-the-center

قدم هشتم:

تا این مرحله خطوط راهنما و بیرونی را ترسیم کرده اید، حالا متوانید طراحی ماندلا را شروع کنید.

میتوانید از مداد رنگ یا هر چیز دیگری برای طراحی استفاده کنید، رد این طرح از دو رنگ استفاده شده است. برای طراحی نیز میتوانید از مرکز یا هر قسمت دیگر استفاده نمایید.

learn-to-draw-a-mandala-on-art-is-fun

با استفاده از خطوط و دایره های راهنما میتواند طرح را با خطوط، دایره، مثلث یا حلقه ها ادامه دهید.

نکته مهم:

نکته بسیار مهم تکرار طرح الگو است. مثلا اگر دایره ای در قسمتی از خط رسم شده باید در همان نقطه از خط دیگر رسم شود. این تکرار طرح همان نکته کلیدی ماندلا است.

creating-a-mandala-with-thaneeya

با طراحی بیشتر متوجه می شود که طرح ماندلا پیچیده تر خواهد شد. نکته کلیدی را فراموش نکنید که آرام آرام طرح را کامل کنید ، هر قسمتی در نقطه ای قرار گرفت بایستی رد نقاط مشابه دیگر نیز قرار داده شود.

mandala-in-progress-outline

در اینجا طرح زیبای ماندلا کامل شده و با آبرنگ رنگ آمیزی شده است.

mandala

همچنین ببینید

رنگ آمیزی بهاری

رنگ امیزی بهاری برای کودکان

رنگ آمیزی یکی از فعالیت های محبوب کودکان است و البته فعالیتی بسیار سودمند در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =