دوشنبه , اردیبهشت ۳ ۱۳۹۷
خانه / اموزش / ساخت لوله شکل نما برای کودکان

ساخت لوله شکل نما برای کودکان


ساخت لوله شکل نما برای کودکان - کودک و بازی

یکی از فعالیتهای مهم برای کودکان فعالیت های پایه ای است. فعالیت های پایه ای کودک را به تفکر خلاقانه سوق می دهد و قدرت حل مساله را در او تقویت می کند.

این فعالیت های پایه ای ترکیبی از علوم، تکنولوژی، مهندسی، هنر و ریاضی هستند که برای موفقیت های آینده کودکان بسیار لازم اند. در این نوع فعالیت ها روشهای جالبی در زمینه های های مختلف در جهت رشد کودکان وجود دارد. این فعالیت ها کودک را تشویق می کند بزرگتر بیاندیشد، کار بزرگتر انجام دهد، بزرگتر خلق کند و بزرگتر تصور کند.

با آموزش چگونگی خلاقانه اندیشیدن و حل مسایل به کودکان، انها را برای آینده آماده می کنیم. مهم نیست که کدام شغل و زمینه ای در انتظارشان است ، خلاقیت در حل مسایل انها را نوآور خواهد کرد.

در هنگام فعالیت های پایه ای نتیجه نهایی کار به انداره فرآیند کار مهم نیست. در حین مراحل ازمایش و کاوش، کودک از مهارت اندیشیدن خلاق استفاده می کند. دانشمندان، ریاضیدانان، مهندسان و هنرمندان همگی از همین مهارتهای اندیشیدن خلاقانه برای یافتن راههای جدید و نوآوررانه استفاده می کنند.

لوله شکل نما یا  Kaleidoscope

یک وسیله بازی است که بر پایه یک لوله ی استوانه ای شامل آینه ها و قطعات شیشه های رنگی یا کاغذی است. در این لوله انعکاس های ایجاد شده الگوی تصویری که از سوراخ چشمی وارد لوله  میشود را با چرخش وسیله تغییر می دهد.

ساخت لوله شکل نما یکی از این فعالیت های پایه ای به شمار می رود.

وسایلی که برای ساخت لوله شکل نمای ساده نیاز است:

  • استوانه مقوایی ( می توانیم از موارد بازیافتی مشابه تصویر استفاده نماییم)
  • فویل آلومینیومی ضخیم
  • یک میخ و چکش
  • چسب مایع
  • کاغذ رنگی نازک یا کاغذ کشی
  • اکریل و پولک های رنگی

ساخت لوله شکل نما برای کودکان - کودک و بازی

در این مدل ساده از آینه و منشور استفاده نمی شود. این آزمایش علمی بسیار بسیار ساده و اولیه است بنابراین می توان در مورد بازتاب نور زمانیکه وارد لوله می شوند صحبت کرد. نور های رنگی و الگوها.

در این پست از جعبه ی استوانه ای بسته بندی چیپس استفاده شده است. پس از خارج کردن محتویات جعبه و تمیز کردن ان یک لایه فویل آلومینیومی ضخیم رول شده را داخل لوله قرار می دهیم. بطوریکه کاملا به دیواره بچسبد سپس قسمتهای اضافه را برش می زنیم. قسمت بیرونی را نیز با کاغذ رنگی پوشانده و تزیین میکنیم. در قسمت تهتانی جعبه استوانه ای یک سوراخ با استفاده از میخ و چکش ایجاد می کنیم. اگر از مقوا برای ساختن وسیله استفاده می کنید بایستی قسمت پایین را با مقوا پوشانده و محکم نمایید. در مقوای قسمت زیرین هم بایستی یک سوراخ برای چشمی ایجاد نمایید.

ساخت لوله شکل نما برای کودکان - کودک و بازی

اگر جعبه شما در شفاف دارد می توانید از همان استفاده نمایید در غیر اینصورت برچسب های شیشه مات کن شفاف مناسبترین وسیله برای این قسمت است. قسمت بالایی را با چسب مایع شفاف و اکریل، پولک و شیشه های رنگی تزیینی خیاطی تزیین نمایید. برای زیبا تر شدن می توانید لنز رنگی دیگری با برچسب شیشه مات کن اماده نمایید. پس از اتمام تزیین یک لایه دیگر از برچسب روی سطح کار چسبانده تا کامل محکم شده و بهم بچسبد. لنزهای اماده شده را پس از خشک شدن به اندازه دهانه لوله استوانه ای برش زده و با چسب نواری کامل و محکم بچسبانید.

ساخت لوله شکل نما برای کودکان - کودک و بازی

لوله شکل نمای ساده ی شما اماده است. کودک می تواند با نگاه کردن از چشمی ، تغییر الگو و بازتاب نور با چرخاندن وسیله را بررسی نماید.

یک نمونه کاملتر و جالب انرا در وبسایت شیدشاد  در اینجا ببینید.

همچنین ببینید

رنگ آمیزی بهاری

رنگ امیزی بهاری برای کودکان

رنگ آمیزی یکی از فعالیت های محبوب کودکان است و البته فعالیتی بسیار سودمند در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 15 =