خانه / خلاقیت / ساخت قالب و تندیس سه بعدی دست و پا

ساخت قالب و تندیس سه بعدی دست و پا

روش ساخت قالب از دست با آلژینات

آلژین یک محصول طبیعی است که از نوعی جلبک قهوه ای گرفته مى شود. آلژینات به این روش پودری فیبری به رنگ سفید و زرد است. آلژینات  در تماس با آب بصورت ژله ای شکل در آمده و سریع سفت می شود.

این ماده علاوه بر طبیعی بودن ، بهداشتی و غیر سمی است و در قالب گیری های دندان و مصارف بهداشتی استفاده دارد. انواع مختلف و مارکهای مختلف این پودر در وزن، نسبت مخلوط شدن با آب و مقدار ترکیبات متفاوت است بنابراین بهتر است به توضیحات روی محصول دقت شود اما  برای ایجاد یک ترکیب مؤثر و مناسب می توان با یک تا چهار برابر وزن پودر با آب (ترجیحا سرد) مخلوط نمود.

FYI8CZAFX557DW2.LARGE

به دلیل سرعت بالای آلژینات در جذب آب و حالت گرفتن قالب باید به سرعت این کار انجام شود تا از تغییر شکل احتمالی جلوگیری شود. قالب آلژیناتی را دریک محیط مرطوب مانند کیسه پلاستیکی در بسته حاوی چند قطره آب نگهداری نمائید.

آنچه نیاز داریم:

  • حوله کاغذی
  •  ظرف مدرج
  •  آبپاش، چاقو، کاتر، قیچی
  • سنباده کاغذی
  • پودر آلژینات
  •  گچ ژیپس(دندانپزشکی )
  • ظرف آب و لیوان

ساخت قالب و تندیس سه بعدی دست و پا

پودر آلژینات را مطابق دستور العمل مصرف و نسبت آب و پودر ذکر شده آماده نمایید سپس آب را درون کیسه پودر آلژینات اضافه نمایید و  خوب بهم بزنید تا باهم ترکیب شوند ( حدودا کمتر از یک دقیقه)

demo1
سپس ترکیب ژله ای را داخل یک ظرف ریخته و دست (ها) یا پا را به شکلی که در نظر دارید درون آلژینات قرار دهید. در زمان سفت شدن و قالب گیری ترکیب آلژینات تغییر رنگ می دهد و این پروسه ۲ تا ۳ دقیقه زمان لازم دارد.

Hand-1
نکته :  قبل از قالب گیری بخصوص اگر پوست خشکی دارید حتما از وازلین استفاده نمایید و دقت کنید ناخن هایتان بلند نباشد

زمانیکه که ترکیب سفت شد به آرامی دست یا پا را از قالب خارج کنید که حالت قالب تغییر پیدا نکند. اطراف قالب را نیز با کاتر تمیز کنید.

از زمانیکه قالب گیری انجام میشود ۱۰ ساعت فرصت دارید تا گچ را درون قالب بریزید اما بهتر است قالب را در کیسه ای با ۲-۳ قطره آب مرطوب نگه داری کنید و سریعتر کار را تمام کنید که حالت قالب تغییر نکند.

برای گچ به میزان وزن گچ به آب نیاز دارید، که به آرامی داخل کیسه ای تا ۳ دقیقه مخلوط را ورز داده تا یکنواخت شود. مخلوط گچ را به آرامی به داخل فالب ریخته تا همه قسمتها آغشته شود و حباب هوا داخل قالب باقی نماند و کاملا قالب را پر کند.

با ضربه زدن حباب های احتمالی را خارج کنید.

پس از خشک شدن کامل (تقریبا ۲۴ ساعت) قالب را از نتدیس به آرامی جدا کرده تا صدمه نبیند. در نهایت می توانید با سمباده زدن و یا بتونه(گچ ،آب  چسب چوب) ایرادات احتمالی را بر طرف نمایید.

s-l300

در صورت دلخواه می توانید نتیجه کار را رنگ آمیزی کنید.

3D-Hand-Cast-Process-Using-Plaster

لحظات شیرین با هم بودن را ماندگار کنید.

همچنین ببینید

مجسمه اثر برجسته دست و پای کودک

مجسمه اثر برجسته دست و پای کودک

درست کردن اثر دست و پای کودک، یک یادگاری زیبا و ارزشمند و البته خاطره ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 10 =