دوشنبه , اردیبهشت ۳ ۱۳۹۷
خانه / مادرانه ها / رنگ شناسی کودکان

رنگ شناسی کودکان

قدرت بینایی نوزاد با تشخیص تاریکی از روشنایی آغاز میشود . سپس حرکت را تشخیص میدهد . وآنگاه شکل اشیاء توجه او را جلب مینماید . شناخت رنگها آخرین مرحله است .
تشخیص تاریکی از روشنایی اولین مرحله و ابتدایی ترین مرحله از احساس بینایی است . و با افزایش سن ، قدرت تمایز رنگها و معنی و مفهوم روحی رنگها نیز پدیدار میگردد .کودک به طور طبیعی به رنگهای روشن ، شاد و امیدبخش علاقمند بوده و از رنگهای تیره و ناامید کننده گریزان است . او تُنالیته های مختلف یک رنگ را تشخیص نمیدهد . او همه رنگهای قرمز را به رنگ لاله میبیند و تمام رنگهای آبی برایش رنگ دریا است .
برای او رنگ زرد یعنی شعاعهای خورشید .
رنگ شناسی کودک رابطه مستقیمی با اشیاء مورد تماس وی دارد .
طبق تحقیقی که “کوک” در سال ۱۹۳۱ انجام داد ، کودکان ۲ ساله قادرند رنگهایی را که به اسم نمیشناسند با هم جور کنند . این مطلب نشان میدهد که گاهی اشیاء از طریق زبانِ رنگی خود با کودک ارتباط برقرار میکنند . البته رشد درک رنگها در کودکان ۵ سال به بالا همانند افراد بالغ میگردد .
به طور مثال اگر کودکانی را که دارای سنین مختلف میباشند برگزینیم و به هریک تعدادی اشکال هندسی که دارای رنگهای مختلف هستند نشان دهیم تا آنها را مقایسه کنند ، خواهیم دید کودکانی که به
دو سال و نیم نرسیده اند ، به دلیل عدم تشخیص کامل رنگها ، انتخابشان بر اساس شکل و اندازه است ، و در مورد کودکان بالای دو سال و نیم بر اساس رنگ .
پس از آشنایی مقدماتی با رنگها ، کودک به رنگ عکس العمل نشان میدهد . تا آنجا که یک رنگ را نسبت به بعضی رنگهای دیگر ترجیح میدهد و ضمن درک و تاثیر پذیری از رنگها جهات مختلفی اعم از روانی ، احساسی ، عاطفی و رفتاری به رنگهای بخصوصی گرایش پیدا کرده و نوعی حالت تعامل بین آن حالات و رنگها به وجود می آورد . که بر این اساس کودکان را میتوان طبقه بندی کرد .
کودک سالمی که مراحل رشد طبیعی خود را می پیماید ، در حقیقت از رنگهای گرم لذت میبرد ، لذا ناخودآگاه ، رنگهایی نظیر قرمز را که پر از انرژی و جذبه و هیجان است دوست دارد و به آنها گرایش پیدا میکند . رنگهای گرم سبب فعالیت و جنب و جوش بوده ، و مولد حرکت و شادی میباشند .
لذا بایستی در ایجاد اماکن و محیطهای پرورشی و نیز در تهیه برنامه های گوناگون برای کودکان نهایت دقت را داشت که حتماً از رنگهای زنده استفاده شود .
برای درک اثر رنگهای زنده اگر یک جفت کفش قرمز و یک جفت کفش تیره را جلوی کودکی بگذاریم ، می بینیم که به طور طبیعی ، کودک دست روی کفش قرمز میگذارد . و این خود حاکی از زنده بودن رنگهای گرم است .
مع الوصف ، کودکان که به مراتب بیشتر از بزرگسالان نسبت به محیط اطراف خود کنجکاو بوده و سخت از آن تاثیر میگیرند ، در رابطه با رنگهای اطراف نیز تاثیر پذیری بیشتری نسبت به سایرین دارند و در مقابل رنگهای مختلف واکنشهای متفاوتی از خود بروز میدهند .

برگرفته از کتاب رنگ و تربیت نوشته مهدی علی اکبرزاده

همچنین ببینید

StressBall1

توپ ضد استرس خمیری

متاسفانه یا خوشبختانه در عصر تکنولوژی زندگی می کنیم و با پیشرفت های جدید علاوه ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =