خانه / اموزش / راکت بادکنکی

راکت بادکنکی

کودکان به بادکنک علاقه دارند و برای انها هر بازی و تفریحی با بادکنک جذاب و دوست داشتنی است. بازی “اجازه نده بادکنک به زمین بخوره” شاید ساده ترین بازی بادکنکی باشد که حداقل یک بار در کودکی تجربه کرده اید، در این بازی با ضربه زدن به بادکنک از برخورد با زمین جلوگیری میشود.

در این آزمایش با استفاده از بادکنک و مفهوم راکت یک بازی علمی بسیار ساده را آموزش می دهیم. راکت برای آموزش مفهوم عمل و عکس العمل بسیار عالی است.

وسایل مورد نیاز:

  • مقداری کاموا حدود ۲ متر
  • بادکنک
  • دو عدد صندلی
  • نی نوشیدنی
  • چسب نواری
  • قیچی

روش کار:

یک طرف کاموا را به پشت یکی از صندلی ها گره بزنید. سپس کاموا را از داخل نی نوشابه رد کرده و انتهای کاموا را به صندلی دوم گره بزنید.

دو قطعه چسب (حدودا ۵ سانتیمتر) وسط نی بچسبانید.

 

بادکنک را باد کنید اما انتهای بادکنک را گره نزنید، انتهای بادکنک را محکم نگه دارید که هوای داخل آن خارج نشود سپس چسب هایی که به نی چسبانده شده بود را به بادکنک بچسبانید بطوریکه انتهای بادکنک به طرف صندلی باشد. حالا بادکنک را رها کنید … دقت کنید چه اتفاقی رخ میدهد.

راکت بادکنکی
راکت بادکنکی

بادکنک به محض آزاد شدن شروع به حرکت می کند.

راکت بادکنکی
راکت بادکنکی

در این آزمایش، عمل و عکس العمل یک مفهوم ساده قابل لمس است. برای اینکه شیء ای به یک سو حرکت کند بایستی نیرویی در جهت مخالف آنرا وادار به حرکت نماید.

 

بادکنک پر از هوا است ، وقتی آنرا رها می کنید هوا از انتهای آن به سرعت خارج می شود که نیرویی در خلاف جهت ایجاد می نماید. این فشار هوای خارج شده از بادکنک باعث حرکت بادکنک در جهت مخالف می گردد.

از این اصل در حرکت فضاپیما ها و موتورهای جت استفاده می شود. انفجار سوخت در محفظه موتور نیرویی پیش برنده و در خلاف جهت ایجاد می کند که باعث پرتاب به سمت بالا و فضا می گردد.

 

همچنین ببینید

رنگ آمیزی بهاری

رنگ امیزی بهاری برای کودکان

رنگ آمیزی یکی از فعالیت های محبوب کودکان است و البته فعالیتی بسیار سودمند در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + هفده =