دوشنبه , اردیبهشت ۳ ۱۳۹۷
خانه / بازی ها / زیر یک سال / راهکارهای ساده برای تقویت حواس پنجگانه و افزایش توانایی های مغزی کودک در دوران شیرخوارگی(بخش اول)

راهکارهای ساده برای تقویت حواس پنجگانه و افزایش توانایی های مغزی کودک در دوران شیرخوارگی(بخش اول)

baby-18month-koodakvabazi

راهکارهای ساده برای تقویت حواس پنجگانه و افزایش توانایی های مغزی کودک در صفر تا ۱۸ماهگی

۱) تا۲ماهگی نوزاد، اشکال هندسی را به اندازه ها بزرگ و با رنگهای مکمل برش داده و در جلوی دید او قرار دهید. روی قسمتی از دیوار اتاق که در معرض دید اوست یا در اطراف تختخوابش.
۲) اندازه این اشکال هندسی را بتدریج کوچتر کرده و باز در همان مکان پیشین قرار دهید.
۳) در ۶ماهگی کودک میتوان با این اشکال هندسی، صورت یا بدن انسان، ماشین و یا.. ساخت و در برابر دید او نصب نمود.
۴) کودک رفته رفته با رنگها و تفاوتهای انها اشنا شده است. در این مرحله میتوان دسته ای از روبانهای رنگارنگ را به هم متصل نمود و با خواندن شعری نام رنگها را یک به یک تکرار کرد. برای جذابیت بیشتر بازی، میتوان یک زنگوله یا توپ فلزی ساچمه ای کوچک را به این دسته روبان متصل نمود که زمانیکه ان را در برابر چشمان کودک تکان میدهید، صدا هم داشته باشد که مسلما برای او جذابیت بیشتری دارد.

wall
۵) برای کودک تان شعر بخوانید، ذر زمان تاب بازی او در خانه و پارک، در حمام و هر زمان و مکانی که برای شما و کودک دلبنتان جذابیت دارد. خصوصا پس از سن ۱سالگی، تاثیر این کلمات موزون بر کلام و سخن گفتن او شگفت انگیز است.
۶)خانه را پر از موسیقی کنید. در هر سنی تاثیر خود را خواهد داشت. در زمان بازی، حمام، گاهی پیش از خواب و… برایش موسیقی کلاسیک بگذارید.
۷) کاغذهای رنگی و مقواها از رنگ و جنسهای گوناگون را در اختیارش قرار دهید تا پاره کند.
۸) میتوانید دفترچه ای پارچه ای برایش بسازید و به او بدهید تا با لمس صفحات گوناگون ان با بافت و جنسهای مختلف اشنا شود.
۹) موادغذایی مختلف را در زمانیکه در آشپزخانه مشغوله اشپزی هستید و کودکان در کنار شما، در نزدیک بینی او ببرید، تا بو بکشد و نام ان ماده غذایی را بگویید.
۱۰) پس از ۶ماهگی، مواد غذایی مختلف را یک به یک و بتدریج به رژیم غذایی افزوده تا کودک به خوبی مزه های گوناگون را حس کرده و با ان آشنا شود. از افزودن نمک و رب و ادویه تا۱سالگی اکیدا خودداری کنید. اجازه دهید حس چشایی او مزه واقعی مواد مختلف را درک کند.
با این ۱۰روش که به صورت مختصر بیان گردید، حواس۵گانه کودک تا ۱۸ماهگی تقویت و زمینه پرورش استعدادها و توانایی های او در اینده فراهم میشود.

همچنین ببینید

شن و ماسه خانگی کودک و بازی

شن و ماسه خانگی ( شن روان ۱)

یکی از سرگرمی های بسیار مفید کودکان بازی با شن و ماسه است. همانطور که ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 6 =