خانه / بازی ها / راهکارهای ساده برای تقویت حواس پنجگانه و افزایش توانایی های مغزی کودک در دوران شیرخوارگی(بخش دوم)

راهکارهای ساده برای تقویت حواس پنجگانه و افزایش توانایی های مغزی کودک در دوران شیرخوارگی(بخش دوم)

Picture1

۱) هنگامی که نوزادخود را در آغوش گرفته اید و او را آرام میکنید، برایش صحبت کنید، از انتظارتان برای تولد او، از حس خوبتان حال که او در آغوشتان است و از آرزوهایتان برای او. برایش لالایی بخوانید.
۲) هنگامی که در حال انجام کارهای مربوط به او هستید، برایش توضیح دهید چه میکنید؛ مثلا بگویید حالا لباس ” نام کودک” را عوض کنیم؛ حالا ” نام کودک” میخاد شیر بخوره. یا در زمان اشپزی و انجام کارهای خانه که کودک دلبندتان با چشمان زیبایش شما را تعقیب میکند، کار خود را برایش توصیف کنید.
۳) هرگاه که بیرون از خانه هستید توجه او را به بوها و عطرهایی که به مشام میرسد جلب نمایید و آن را توصیف کنید.
۴) در بیرون از خانه، اجازه دهید سنگ و چوب و درختان و گلها دست بزند و تفاوت بافت ها را لمس کند. در کثیف شدن دست و لباس او نترسید. این تجربه ها را از وی دریغ نکنید.
pic1

۵) مواد غذایی و میوه های مختلف پخته و خام را در اختیارش قرار دهید تا بچشد و توجه او را به تفاوت بافت و رنگ و مزه آنها جلب کنید.
۶) هنگام غذا خوردن، پس از اینکه احساس کردید قدری سیر شده است، چنانچه تمایل دارد؛ ادامه کار را به خود او بسپارید. اجازه دهید با دست غذا بخورد، و بازی کند و از کثیف شدن لباس و صورت او نترسید. غذا خوردن در چندماه اولیه یک سفر اکتشافی برای کودک است.
۷) گاهی با مراقبت اجازه دهید سردی و گرمی را احساس کند و تفاوت آنها را خود نیز دریابد.
۸) ماسه بازی، با نظارت شما که به دهان نبرد، آب بازی و حتی ۴دست وپایی یا راه رفتن روی چمن یا زمین محرک های عصبی را تحریک و اتصالات مغزی را تقویت میکند و یک تحربه پر نشاط خواهد بود.
۹) می توانید با توپها و بطریهای کوچک، عروسکهای صدادار روبانهای رنگی، اینه های کوچک، آویزهایی بسازید و در دسترس و در برابر دیدگان او قرار دهید. تا حرکت و رنگ آنها را ببیند و بازی کند.
۱۰) نوازش، در آغوش گرفتن کودک، ماساژ او بهترین راه ارامش بخشیدن به کودک و ایجاد احساس امنیت در فرزند دلبنتان و احساس لذت مادری در شما خواهد شد.

همچنین ببینید

بازی گروهی حرکت مهره های رنگی ایلیا

بازی گروهی حرکت مهره های رنگی ایلیا

ایده امروز، بازی مناسبی برای اموزش شمارش و رنگ ها به کودکان سه تا چهار ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − چهار =