دوشنبه , اردیبهشت ۳ ۱۳۹۷
خانه / مادرانه ها / راهکارهایی برای توقف پرتاب اشیا توسط کودک(بخش دوم)

راهکارهایی برای توقف پرتاب اشیا توسط کودک(بخش دوم)

در این نوشته، ادامه راهکارهایی برای توقف پرتاب اشیا توسط کودکان نوپا را به شما معرفی می کنم تا بتوانید رفتار کودک خود را تغییر بدهید و رفتار مناسب را به او آموزش دهید.

۵) دستورالعمل خود رادر هر شرایطی پیگیری کنید:

اگر فرزندم باز هم رفتارش را متوقف نکرد و اسباب بازی را به سمت خواهر یا برادر خود پرتاب کرد و به درستی از اسباب بازی یا وسیله خود استفاده نکرد. به او می گویم:  ” این طور به نظر می رسد که انتخاب درستی نداری و من نمی توانم به تو اجازه بدهم به خواهر خود صدمه بزنی، تا زمانی که چگونگی استفاده از اسباب بازی را یاد نگرفته ای احازه بازی را نداری. و خواهر اورا از فضای بازی بیرون می اورم.

راهکارهایی برای توقف پرتاب اشیا توسط کودک(بخش دوم)

۶) اجازه پاسخ احساسی را به او بدهید:

گاهی فرزندتان از نتیجه رفتار خود بسیار ناراحت می شود( هنگامی که اسباب بازی را از او می گیرم و یا از او می خواهم اتاق را ترک کند) . او ممکن است گریه کند یا عصبانی شود. این، تا زمانی که به خود یا دیگران صدمه نزده است، ایرادی ندارد. می توانی د به او جملات حمایتی بگویید و ساکت در کنارش بمانید تا عصبانیت او از بین برود. کودکتان را تنها در اتاق رها نکنید، زیرا تاثیر سودمندی ندارد. تنها اسباب بازی مورد نظر را از او بگیرید.

۷) راه حل ارایه کنید:

برای هنگام عصبانیت و ناراحتی کودکتان باید راههایی به او اموزش دهید تا با این احساسات خود کنار بیاید. در نوشته برخورد با احساسات شدید کودک، راهکارهایی معرفی گردیده است.

به او نشان دهید چه چیزی را می تواند پرتاب کند مانند توپ بسکتبال یا توپ های کوچک نرم و…. من همواره تلاش دارم تا راه حل هایی به کودکم معرفی کنم تا به جای گفتن ” نه” و یا پرتاب نکن بکار ببندم. گاهی کودکان در بررسی محیط، واقعا ممکن است ندانند که یک وسیله ویژه را چگونه می توانند بکار ببرند. تنها با تمرکز بر ” نه ” گفتن، کودک شما چیزی یاد نمیگیرد. من یک سبد کوچک برای کودکم ساخته ام تا بتواند وسایلی که آسیب نمیزند را داخل آن بیاندازد و یک بازی مهارتی خوب برای او ترتیب داده ام.

اگر کودک شما، اسباب‌بازی‌هایش را برای جلب توجه شما پرتاب می کند، شاید به او اموزش دهید که به جای پرتاب باید از کلمات استفاده کند و یک بازی نمادین را استفاده از کلمات مناسب در جلب توجه خواهر یا برادر را به کودک خود اموزش دهید؛ ” شادی، بیا بازی کنیم.” پسرم، بیا نقاشی بکشیم.” خواهر جون، بیا کاردستی بسازیم.”

۸) صبر پیشه کنید:

در رفتار با کودکتان صبور باشید، رفتار کودکان دائمی نیست. انها تنها راه های گوناگون را می ازمایند تا سخن و برخورد شما را بسنجند. پس آرام و با اقتدار باشید تا کودکتان بداند اوضاع تحت کنترل است و به شما اعتماد کند.

همچنین ببینید

راهکارهای مناسب هنگامی که کودک شما، دیگری را می زند

راهکارهای مناسب هنگامی که کودک شما، دیگری را می زند

اگر یک کودک دو ساله دارید. به سادگی می توانید کنترل خود را به سبب ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =