یکشنبه , اردیبهشت ۲ ۱۳۹۷
خانه / مادرانه ها / راهکارهایی برای توقف پرتاب اشیا توسط کودک(بخش اول)

راهکارهایی برای توقف پرتاب اشیا توسط کودک(بخش اول)

امروز میخواهم برای شما راهکارهایی را معرفی کنم تا به کمک آنها بتوانید جلوی پرتاب اشیا توسط کودک خود را بگیرید و رفتار او را تغییر دهید.

۱) رفتاری برای طلب کمک یا برقراری ارتباط:

به خاطر داشته باشید کودک نوپای شما هنوز درحال یادگیری است و بسیاری از رفتارهای چالش برانگیز او تنها تلاشی برای برقراری رابطه با دنیای پیرامون خود است. آنها در حال بررسی اشیای پیرامون خود برای یافتن کاربردها و چگونگی استفاده از ابزار هستند. هنگامی که شما علت رفتار کودک خود را دریابید،  بسیار ساده تر می توانید به او کمک کنید تا آن رفتار را تغییر دهد.

به عنوان مثال،  من دریافته ام کودکم هنگامی که توجهی به او ندارم، برای جلب توجه من، اسباب‌بازی‌هایش را به سمت من پرتاب می کند. همچنین مشاهده کرده ام بسیاری اوقات او اسباب بازی را بسیار با شدت به سمت برادر خود پرتاب میکند با این هدف که او نیز به سمتش برگرداند و هدفش تنها بازی است.

۲) رفتار او را شخصی تلقی نکنید :

دشوار است که رفتار کودک را شخصی تلقی نکرد به ویژه زمانی که اسیبی به شما یا برادر یا خواهر خود زده است و این رفتار را بارها انجام داده است. زمانی که رفتار کودک خود را عمدی در نظر بگیرید،  سبب می شود پاسخی احساسی به او بدهید که می تواند شرایط را بدتر کرده و شاید شما رفتاری نشان دهید که آسیبی به کودک وارد کنید که بعد حسرتتان را در پس داشته باشد و حتی نتیجه ش، تکرار بیشتر این رفتار توسط کودکتان باشد.

ممکن است کودک شما به سبب پاسخ احساسی شما، تصمیم بگیرد رفتارش را تکرار کند چون واکنشی که شما به او نشان میدهد به او می فهماند قدرت کنترل شرایط و احساسات شما را دارد.

راهکارهایی برای توقف پرتاب اشیا توسط کودک(بخش اول)

 

۳) آرام باشید و مطمئن پاسخ بدهید:

به جای پاسخ احساسی به کودک، در نظر داشته باشید او به کمک نیاز داشته و تمایل به برقراری ارتباط دارد. پاسخی ارام و مطمئن بدهید. اگر نمیتوانید ارامش خپد را حفظ کنید، بلافاصله پاسخ ندهید؛ چند نفس عمیق بکشید تا آرامش خود را بازیابید.

۴) گزینه هایی ارائه کنید:

با کودک خود ارتباط برقرار کنید و با زبانی که برلیش قابل درک است سخن بگویید و کاربردهای مختلف وسیله ای که پرتاب می کند را برایش شرح دهید.

به عنوان نمونه؛ به او بگویید لگو برای ساختمان سازی است.

من ترجیح می‌دهم سخنم را با رفتار همراه کنم تا درک آن برای کودکم ساده‌تر شود. لگو را از دستش میگیرم و برایش یک سازه کوچک می سازم و می گویم حالا بیا باهم بسازیم و و به او بگویید اگر آن اسباب بازی را بار دیگر پرتاب کند شما دیگر اجازه بازی با آن اسباب بازی را به او نمی دهید.

اگر کودک من زمان صرف ناهار یاذشام، غذای خود را پرتاب کند به او می گویم غذا برای خوردن است، نمیتنم به تو اجازه دهم غذایت را پرتاب کنی و اگر این کار را انجام دهی اجازه خوردن غذا نداری. این زبان، در مورد کودم دو ساله من بسیار خوب جواب می دهد.

در این میان مطمئن شوید کودک شما نتیجه رفتار خود را کاملا متوجه شده است تا بتوند انتخاب بهتری داشته باشد.

همچنین ببینید

راهکارهای مناسب هنگامی که کودک شما، دیگری را می زند

راهکارهای مناسب هنگامی که کودک شما، دیگری را می زند

اگر یک کودک دو ساله دارید. به سادگی می توانید کنترل خود را به سبب ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =