دوشنبه , اردیبهشت ۳ ۱۳۹۷
خانه / مادرانه ها / راهکارهایی برای ارتباط موثر با فرزندان(بخش اول)

راهکارهایی برای ارتباط موثر با فرزندان(بخش اول)

گاهی حس می کنید نمی توانید با فرزندانتان ارتباط برقرار کنید. کودک نوپای شما شب بسیار بد خوابیده است، کودک سه ساله شما هر چند دقیقه یک بار اسباب‌بازی خود را پرتاب میکند. و با دختر ۸ساله خود کنار نمیایید.

گاهی حس می کنید نمی توانید با فرزندانتان ارتباط برقرار کنید. کودک نوپای شما شب بسیار بد خوابیده است، کودک سه ساله شما هر چند دقیقه یک بار اسباب‌بازی خود را پرتاب میکند. و با دختر ۸ساله خود کنار نمیایید.

درست است که رفتار کودکان تغییر میکند و این بی خوابی ها و کج خلقی ها دائمی نیست اما اینکه نمی توانید با دخترتان ارتباط مناسبی برقرار کنید، شما را آزار می دهد.

دایماً روی خودتان کار میکنید تا به خود بقبولانید که این اقتضای سن اوست و رابطه شما بهتر خواهد شما اما نتیجه چیز دیگری است.

راهکار هایی که می تواند به شما کمک کند و ممکن است همواره به دنبال ان بوده اید را  در جستجوهایم یافته ام و می خواهم با شما در میان بگذارم.

راهکارهایی برای ارتباط موثر با فرزندان(بخش اول)

فرض کنید کودکتان و شما در جزیره هایی دور افتاده تنها مانده اید، کودکتان میخاهد به سمت شما بیاید اما دایما صدای شما را می شوند که به او پیام های مختلف می دهید، ترس او بیشتر می شود و دایما از شما دور می شود. بسیاری از بزرگترها نیز همین گونه اند در زمان ناراحتی یا ترس نمی توانند به فضا مسلط شوند و به خوبی اطراف را ببینند.

راهکار هایی را معرفی میکنیم تا به شما و کودکتان کمک کند در چنین شرایطی بهتر تصمیم بگیرید.

کودک شما چه توقعی دارد؟

او از شما می خواهد پل بسازید.

از شما می خواهد احساس او را درک کنید حتی اگر با ان موافق نیستید و دوست ندارید.

او. از شما می خواهد به او کمک کنید تا ترشح هورمون های ترس را کاهش دهد، زیرا تا هنگامی که وجود دارند، او از لحاظ فیزیکی نمی تواند حرکت کند.

یه حقیقت دشوار در چنین شرایطی وجود دارد. اینکه شما در چنین شرایطی حس می کنید نمی دانید چه حرفی درست است و چه انجام دهید. اما باید بدانید این،  دقیقا چیزی ست که کودکتان حس می کند.

اما او تنها از شما همدردی می خواهد.

راهکارهایی برای ارتباط موثر با فرزندان(بخش اول)

اما مسئله ای وجود دارد :

شما نیز خودتان درگیر این هورمون ها هستید که سبب ناراحتی و عصبی شدن شما شده است و نمی توانید به درستی فکر و رفتار کنید و با کودکتان ارتباط برقرار کنید.

اما انکار این احساس ترس و عصبانیت کمکی به شما نمی کند و تنها سبب شدت یافتن این احساس می شود.

حال می خواهم راهکارهای ۱۰گانه ای را به شما معرفی کنم تا در چنین مواقعی به شما و کودکتان کمک کند از این حالت خارج شوید و بتوانید ارتباط خوبی برقرار کنید.

اینها تنها جملات زیبایی نیست که شنیدن آن لذتبخش است بلکه راه حل های اثبات شده علمی است که بر اساس چگونگی کارکرد مغز در چنین حالاتی استوار است.

۱) به من بگو چه چیزی حس می کنی؟

از کودک خود بخواهید حال خود را با کلمات بیان کند. اینکه عصبانی است،  ناراحت یا فقط خسته….

۲) دوست دارم بدانم چه احساسی داری؟

از کودک خود در مورد احساساتش بپرسید و با ارامش به سخن او گوش کنید.

این مرحله و مرحله قبل مانند ساختن پل بین دو جزیره است.

ادامه مطلب در بخش دوم دنبال کنید.

همچنین ببینید

StressBall1

توپ ضد استرس خمیری

متاسفانه یا خوشبختانه در عصر تکنولوژی زندگی می کنیم و با پیشرفت های جدید علاوه ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 1 =