خانه / اموزش / حس بویایی: چگونه آنچه می بینید با بو کردن تغییر می کند؟

حس بویایی: چگونه آنچه می بینید با بو کردن تغییر می کند؟

کشف حس بویایی یکی از اکتشافات جذاب دوران کودکی است. حس بویایی داده ها را به گونه ای در ذهن ثبت می کند که ممکن است بعد ها با استشمام بوها هوس غذای خاصی کرده یا حال بدی ایجاد شود. “کودک و بازی” تجربه ی چگونگی نحوه کار کردن حواس با همدیگر را با یک آزمایش سرگرم کننده و میوه ای در این پست به شما ارائه می کند. چگونه آنچه می بینید با بو کردن تغییر می کند؟  عنوان آزمایش امروز ماست. شاید کمی عجیب بنظر برسد اما همیشه از دیدن چیزی نمی توان در مورد آن تصمیم گرفت، یا تنها با لمس چیزی نمی توان گفت چیست! حواس در کنار هم می توانند اطلاعات دقیق تری در مورد پیرامون در اختیار انسان قرار دهند.

علم بویایی

حس بویایی قسمتی از سیستم حواس بدن محسوب می شود. بینی انسان پر از سلولهای عصبی حسی مربوط به شامه یا حس بویایی است که مولکولهای پراکنده در هوا را حس کرده و به مغز پیغام می دهند. این مولکول ها از دو راه به نرون های حسی می رسند، یکی مستقیم از طریق سوراخ های بینی و دیگر از طریق سقف دهان . یکی از دلایل بسیار مهمی که بواسطه آن مزه غذا ها را حس می کنیم همین ارتباط راه دهانی و حس بویایی است.

حواس با یکدیگر مرتبط و در هم آمیخته اند زیرا شبکه پردازش هر کدام از حواس در مغز در کنار یکدیگر قرار گرفته است. وقتی حواس چندگانه با هم کار می کنند به آن همحسی گفته می شود. برای مثال اگر بوی لیمو را به مشام شما برسد دنبال یک چیز زرد رنگ در پیرامون خود می گردید؟!هر کس یک سطحی از همحسی را تجربه می کند، اما برخی موارد پیشرفته تر و پیچیده تری دارند. آنها ممکن است ترکیبی از حروف با رنگها یا اعداد یا صداها با یک رایحه را داشته باشند. ( مثلا یک صدا می تواند برای آنها تداعی کننده یک رنگ باشد )

حالا می خواهیم به بینی خود کلک بزنیم!

آنچه نیاز داریم:

  • اسانس های مختلف
  • کاغذهای رنگی منطبق با اسانس ها
  • کاغذ سفید برای میوه ها
  • قیچی
  • چسب نواری

روش آماده کردن پاکت های بودار

برای آماده کردن این پاکت ها مربع هایی در ابعاد ۱۲*۱۲ سانتیمتر از هر کاغذ رنگی ببرید. تا حدود سه چهارم مربع را تا بزنید و با چسب نواری دو طرف آنرا بچسبانید. قسمت بالایی را بعنوان در پاکت باز بگذارید سپس حدود یک قاشق چای خوری ار پودر اسانس خود در پاکت ریخته و در یاکت را ببندید و بچسبانید.

سپس روی هر پاکت یک کد بنویسید. بهترین راه این است که یک پاکت با رنگ و اسانس مرتبط داشته باشید و یک پاکت با رنگ و اسانس متفاوت، حالا با کد گذاری با حروف در گوشه پشت پاکت مشخص کنید درون هر پاکت چه اسانسی قرار دارد.

مثلا:

هلو: A1 نارنجی، A2 سبز

خیار: B1 بنفش، B2 سبز

سیب سبز: C1  سبز، C2 قرمز

گیلاس: D1 قرمز، D2 نارنجی

لیمو ترش: E1 زرد، E2 بنفش

نمونه چاپی میوه ها را دانلود کنید یا با استفاده از استیکر میوه ای ، نقاشی و … میوه های مورد نظر را آماده نمایید.

حس بویایی: چگونه آنچه می بینید با بو کردن تغییر می کند؟

فرضیه سازی کنید

در مرحله اول اجازه دهید کودک فرضیه سازی کند. ۵ پاکت و ۵ عکس میوه به او بدهید و از او بخواهید بدون بو کردن پاکتهای مربوط به هر میوه را انتخاب کرده و در کنار میوه قرار دهد.

در مرحله دوم کودک اجازه دارد هر پاکت را بو کرده و پاکت مربوط به هر میوه را انتخاب کرده و در کنار آن قرار دهد. کار چطور پیش می رود؟ شما می توانید با استفاده از کدهای پشت پاکت ها اوضاع را زیر نظر داشته باشید.

سوال هایی برای پرسیدن

گفتگو در مورد آزمایش می تواند به کودک در روند کار کمک کند. به سوالات زیر دقت کنید:

  • چرا از همحسی برای پیدا کردن چواب آزمایش استفاده می کنی؟ ( مثلا رنگ قرمز را برای گیلاس در نظر میگیری؟!)
  • بوی پاکت تو را یاد چی میندازه؟
  • میتونی بفهمی کدهای پشت پاکت ها برای چی هستند؟ کودک ممکن است پاکت را برگردانده و فکر کند.

اوقات فراقت برای کودکان فقط برای گذراندن وقت نیست، می توان از آن بخوبی برای آموختن استفاده کرد، ترکیبی از علوم، تکنولوژی، مهندسی، هنر و ریاضی که STEM نامیده می شود با تجربیات بسیار شیرین و سرگرم کننده می تواند به رشد خلاقیت و تکامل مغز وی کمک کند. این پست همه مواردی که باید در مورد حس شامه می دانستیم را بررسی کرد.

همچنین ببینید

رنگ آمیزی بهاری

رنگ امیزی بهاری برای کودکان

رنگ آمیزی یکی از فعالیت های محبوب کودکان است و البته فعالیتی بسیار سودمند در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + شانزده =