چهارشنبه , اردیبهشت ۵ ۱۳۹۷
خانه / اموزش / بازی پتوی قصه

بازی پتوی قصه

کودکان قوه تخیل بسیار قوی دارند کافیست برای رشد و تقویت ان از بازی های خلاقانه و بسیار ساده استفاده کنید. فعالیت هایی که روی حواس لامسه و حرکت متمرکز می شوند بخصوص برای ان دسته از کودکانی که از طریق دیدن و شنیدن بخوبی یاد نمی گیرند مناسب و ضروری میباشد، بطوریکه یادگیری را تقویت می کند. مانند

  • لمس کردن بافت های مختلف، مانند فلزات، چوب، نمد، پشم، اسفنج، کاغذ سمباده، سطوح نرم و مرطوب مانند میوه ها .
  • لمس کردن شکل های هندسی
  • لمس کردن اشیاء و تشخیص دما (سردی و گرمی)
  • لمس کردن انگشتان شما وقتی کف دست کودک حرف، عدد یا شکلی ترسیم می کنید

بازی پتوی قصه اگر بصورت گروهی باشد حس رقابت را در کودکان بر می انگیزد و باعث تقویت قدرت بیان و تجربه های درونی در انها می شود. این روش خلاقانه بر تجربه بازی، شناخت، و رشد استوار است. این بازی را با حداقل یک کودک و مادر ( همراه پدر ) نیز می توان انجام داد.

 

کودکان شرکت کننده در این بازی بهتر است همسن باشند، اما اختلاف سنی آن ها نباید بیشتر از ۳ سال باشد. ممکن است کودکان کوچکتر با تاخیر به سوالات پاسخ دهند یا بازیگوشی کنند و از بازی خارج شوند اما باید تا حد امکان کودک را در بازی فعال نگاه داشت.

وسایل مورد نیاز و روش بازی پتوی قصه:

یک پتوی کوچک و سبک ( نسبت به اندازه گروه)

تعدادی شی با بافت ها و اشکال مختلف

ابتدا همه باید به دور پتو بصورت دایره ای شکل بنشینند، سپس پتو را روی پاهای خود انداخته بطوریکه دست ها و پاها پنهان شوند و کودکان بتوانند اشیا را دست به دست از زیر پتو به یکدیگر بدهند و اشیاء دیده نشوند.

مادر، مربی یا فردی که گرداننده بازی است نسبت به یک موضوع قصه ای می گوید و اشیا مرتبط را به دست کودکان می دهد تا از زیر پتو لمس کرده و بدون دیدن انها به نفر بعدی بدهند. هر کودک باید حدس بزند چه شی را لمس کرده است تا در اخر دور از او پرسیده شود. برخی اشیا ممکن است صدا نیز داشته باشند. قصه به کودک کمک می کند تا اشیایی که ممکن است در صحنه ی قصه وجود داشته باشند را حدس بزند و بهتر با لمس کردن به جواب برسد.

شاد باشید

 

همچنین ببینید

بازی شکستن تخم مرغ ها

بازی شکستن تخم مرغ ها

بازی امروز، یک بازی حسی است ککه می توان گروهی انجام داد. اییده این بازی ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − دو =