خانه / اموزش / اعداد و ریاضی / بازی ریاضی مفاهیم اعداد با لگو و تاس(دایس)

بازی ریاضی مفاهیم اعداد با لگو و تاس(دایس)

‎در نگاه اول همه ی ما لگو را وسیله ای برای ساخت و ساز کودک می بینیم اما در واقع لگو یکی از وسایل بازی پر کاربرد در بازی کودکان است. «کودک و بازی » در این پست کاربردی برای اموزش ریاضی در نظر گرفته است. بازی ریاضی مفاهیم اعداد با لگو و تاس(دایس) می تواند متنوع تر از آنچه در زیر معرفی شده با توجه به خلاقیت شما  و کودک انجام شود.

‎بازى اول :

یک ظرف بزرگ از لگو هاى بازى را در وسط گروهى از کودکان پیش دبستانى (۴ تا ۷ سال ) قرار دهید . به هر کدام یک تاس و یک سطل کوچک داده و از انها بخواهید به نوبت تاس انداخته و بر اساس شمارش نقاط روى ان تعدادى لگو در سطل خود قرار دهند . در این بازى گروهى افرادى که زودتر سطل خود را پر میکنند برنده هستند . این بازى براى گروه سنى پیش دبستانى با هدف اموزش شمارش و اشنایى با مفهوم اعداد بسیار مناسب است .

‎بازى دوم :‎

در این بازى کودک بایستى با انداختن تاس تعدادى لگو با رنگ مشخص شده برداشته و انها را به بسازد . در این بازى هدف ساخت یک سازه مشخص و هدفمند نیست تنها تقویت مهارتهاى ظریف انگشتان دست ، دقت و تمرکز در کار با سرعت بالاتر مد نظر است .

این بازى نیز میتواند بصورت گروهى یا تکى به همراه مربى یا یکی از والدین انجام شود تا کودک علاوه بر اشنایى با مفاهیم ریاضى ، اعداد و شمارش به تقویت مهارتها با سرعت بالاتر نیز بپردازد .

Lego_dice_math_game

بازى سوم:(پیشنهاد دختر سه و نیم ساله ام در حین بازى)

بازى دوم و سوم براى کودکان ۲ تا ۵ ساله نیز توصیه میشود ، براى این کار میتوانید از یک مکعب چوبى کوچک یا مکعب هاى بازى کودک بعنوان تاس استفاده کرده و نقاط را روى کاغذ بصورت بزرگ تر کشیده و بچسبانید .مطابق تصویر میتوان بازى را بصورتى تغییر داد که کودک لگوى همرنگ تاس را جدا کرده و بسازد.
هماهنگى رنگ ها و اموزش رنگ ها نیز در این بازى یکى از اهداف است.

این بازى به تمرکز نیاز دارد بنابراین براى کودکان بیش فعال بشدت توصیه میشود.

همچنین ببینید

رنگ آمیزی بهاری

رنگ امیزی بهاری برای کودکان

رنگ آمیزی یکی از فعالیت های محبوب کودکان است و البته فعالیتی بسیار سودمند در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + شش =