چهارشنبه , اردیبهشت ۵ ۱۳۹۷
خانه / بازی ها / زیر یک سال / ایجاد انضباط رفتاری در کودکان نوپا

ایجاد انضباط رفتاری در کودکان نوپا

کودکان نوپا اغلب بسیار شیرین هستند اما گاهی نیز با آنها دچار مشکل می شوید. این کودکان طبیعتی احساساتی در برخورد با ارتباطات دارند و با محدودیت ها کنار نمی آید.

اولین نکته در ایجاد نظم رفتار در کودکان نویا این است که رفتار او خجالت اور نیسد و نیاز به تنبیه ندارد بلکه تنها گریه ای برای جلب توجه شما، خواب و یا درخواستی برای گذاشتن مرزهای رفتاری با ثبات است.

ایجاد انضباط رفتاری در کودکان نوپا

در اینجا چهار راهکار برای این کودکان به شما پیشنهاد می شود:

  • بدرفتاری یک کودک نوپا را جدی نگیرید:

به شما یاداور می شویم که یک نوپا در حال یادگیری است و نباید به او برچسب بزنید. گاهی بدرفتاری کودک به ما می گوید کودک شما به محدودیت های بیشتری نیاز دارد. ممکن است کودک شما به تازگی اشیا را به طرف خواهر یا برادرش پرتاب کند. پاسخ من این است که اشیار را از او دور کنم و برایش توضیح دهم که چه کارهایی با دستان خود می تواند انجام دهد و چه کارهایی با دستان خود می تواند انجام دهد و چه کارهای را نباید انجام دهد. این برخورد را هنگامی که خواهر با برادر کودک من انجام می دهد نیز پی می گیرم تا آنها اجتناب از این رفتر را بیاموزند.

  • به آرامی پاسخ دهید:

این روش ساده و بسیار مهمی است. به کودک بگویید: “  من به تو اجازه نمی دهد این اسباب بازی را پرت کنی، اگر تکرار کنی مجبورام ان را بردارم.” هنگام قطع رفتار، این جمله بهترین پاسخ است.

  • صحبت به صورت اول شخص:

این مطلب بسار مهم و تاثیرگذار است. صحبت مستقیم با کودک نوپا بهترین راه ارتباطی با او است زیرا گفتگو به صورا سوم شخص او را گیج می کند.

ایجاد انضباط رفتاری در کودکان نوپا

  • از نتیجه استفاده کنید:

کودک نوپا انضباط رفتاری را زمانی بهتر فرامیگیرد که به جای تنبیه نامرتبط ، پیامد طبیعی برای رفتار او وجود داشته باشد. پیامد باید عادلانه باشد و سبب خجالت کودک نگردد.

این پیامدها باید  واکنش منفی کودک را به همراه داشته باشد، البته نباید دردناک باشد. برای مثال، اگر کودک شما اتاقش را مرتب نکرد، دوست او اجازه آمدن برای بازی ندارد. یا اگر با یک اسباب بازی، همبازی خود را بزند، دیگر اجازه بازی با ان وسیله را ندارد. واکنش آرام و بلافاصله به کودک سبب می شود علت و اثر رفتار خود را دریابد و بداند چه رفتاری از او انتظار می رود.

همچنین ببینید

شن و ماسه خانگی کودک و بازی

شن و ماسه خانگی ( شن روان ۱)

یکی از سرگرمی های بسیار مفید کودکان بازی با شن و ماسه است. همانطور که ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =