دوشنبه , اردیبهشت ۳ ۱۳۹۷
خانه / اموزش / اوبلک یک بازی همراه آزمایش علمی

اوبلک یک بازی همراه آزمایش علمی

اوبلک یک ماده سیال غیرنیوتنی است که هم جامد است هم مایع! بازی با اوبلک علاوه بر آزمایش، تجربه هیجان انگیزی برای کودکان و والدین بهمراه دارد و م تواند لحظات سرگرم کننده را رقم بزند. این ترکیب یک سوسپانسیون است که شبکه بین مولکولی آن در برابر حرکات آرام و فشارهای سطحی مقاوت کمتری دارد و مانند مایعات عمل می کند اما در مقابل حرکات سریع مقاوت نشان داده و مانند یک جامد عمل می کند.

اوبلک یک بازی همراه آزمایش علمی

این ترکیب ساده براحتی با آب شسته می شود بنابراین نگران بازی کودک و کثیف کاری آن نباشید و اجازه دهید کودک لذت ببرد.

اوبلک یک بازی همراه آزمایش علمی
اوبلک یک بازی همراه آزمایش علمی

نام این ماده از یک داستان علمی کودکانه به نام “اوبلک و بارتولومه” برداشت شده است.

مواد مورد نیاز:

  • آب
  • نشاسته ذرت
  • رنگ خوراکی

۲ پیمانه نشاسته ذرت را در ظرفی ریخته و به آرامی حدودا یک لیوان آب اضافه نمایید و با دست بهم بزنید، رنگهای خوراکی رقیق شده را آرام آرام اضافه نمایید و بهم بزنید. سعی کنید مواد به آرامی یک ترکیب یکنواخت را برای شما ایجاد کرده و کاملا یکدست شوند. پس از کمی هم زدم و صبر و حوصله اوبلک آماده است.

می توانید از کودک بخواهید با دست به آزمایش نرمی و سختی اوبلک بپردازد و با حرکات آرام و سریع حالتهای مایع و جامد و تغییر رفتار اوبلک را مشاهده کند. اوبلک را دست بگیرد، فشار بدهد ، از ابکش به آرامی رد کند … و اثر حرکات و بازی را بررسی نماید. در حین آزمایش و بازی می توانید با طرح سوال ذهن کودک را آماده و مشتاق نتیجه آزمایش کنید تا با حدس زدن و بررسی نتیجه از آزمایش لذت بیشتری ببرد.

یکی از سرگرمی های بازی با اوبلک رقص اوبلک روی بلندگو است. می توانید روی بلند گو را با نایلون کاملا بپوشایند و مقداری از اوبلک را روی آن بریزید. با صدای موسیقی اوبلک رقصان تفریحی فراموش نشدنی برای کودک رقم می زند.

ویدیوی زیر نمایش اولبک رقصان

همچنین ببینید

رنگ آمیزی بهاری

رنگ امیزی بهاری برای کودکان

رنگ آمیزی یکی از فعالیت های محبوب کودکان است و البته فعالیتی بسیار سودمند در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − دوازده =