خانه / آلبوم معرفی آثار کودکانه / آموزش سودوکو با مکعب های کوچک، بازی بنیامین

آموزش سودوکو با مکعب های کوچک، بازی بنیامین

سودوکو، مخفف یک عبارت ژاپنی به معنی «ارقام باید تنها باشند» است.

نوع متداول سودوکو یک جدول ۹x۹ است که کل جدول هم به ۹ جدول کوچک‌تر ۳x۳ تقسیم شده‌است. در این جدول چند عدد به طور پیش فرض قرار داه شده که باید باقی اعداد را با رعایت سه قانون زیر یافت:

  • قانون اول: در هر سطر جدول اعداد ۱ الی ۹ بدون تکرار قرار گیرد.
  • قانون دوم: در هر ستون جدول اعداد ۱ الی ۹ بدون تکرار قرار گیرد.
  • قانون سوم: در هر ناحیه ۳x۳ جدول اعداد ۱ الی ۹ بدون تکرار قرار گیرد.

این بازی فکری بسیار سودمند، یکی از بازی هایی است که می توان از سنین کودکی برای کودکان آغاز نمود. زیرا بسیاری دیگر از بازی های فکری برای بالای شش سال مناسب هستند. می بایست از طرح های ساده تر و جدول های کوچکتر شروع کنید. مانند ابتکار مامان بنیامین جان که نمونه طراحی خود و بازی فرزندش را برای سایت کودک و بازی ارسال نموده است.

اماده سازی بازی:

آموزش سودوکو با مکعب های کوچک، بازی بنیامین

 

آموزش سودوکو با مکعب های کوچک، بازی بنیامین

 

اعداد رو هم از صفحات تقویم قدیمی بریدم میتونید پرینت بگیرید که بعد از چسبوندن روی مقوا رو مکعب ها چسبوندم . فقط یک طرف قرمز و طرف دیگه رو سیاه کردم تا اعدادی که خودم میذارم یه رنگ باشه و جوابها یه رنگ دیگه

آموزش سودوکو با مکعب های کوچک، بازی بنیامین

بنیامین سه سال و ده ماهشه . فعلا همین دو نوع ساده اش رو یاد دادم و سخت ترش نمیکنم . سه در سه رو خیلی راحت و بدون کمک من حل میکنه ولی چهار در چهار رو باید با مطرح کردن سوال که تو این ردیف یا تو این خونه های هم رنگ چه عددی لازمه حل میکنه.

آموزش سودوکو با مکعب های کوچک، بازی بنیامین

 

آموزش سودوکو با مکعب های کوچک، بازی بنیامین

 

آموزش سودوکو با مکعب های کوچک، بازی بنیامین
برای کودکان زیر چهار سال می تواندی این بازی را با حلقه های رنگی یا مهره هی رنگی یا درب های بطری این بازی ر انجام دهید. و چنانچه زمان و فرصت کافی برای طراحی این جدول به صورتی که در تصاویر می بینید ندارید. می توانید تنها یک جدوال ۳در۳ یا ۴در۴ را روی کاغذ بکشید تا کودکتان حلقه ها با کاغذ های رنگی یا اعداد را در خانه های جدوال قرار دهد.

 

سودوکو، مخفف یک عبارت ژاپنی به معنی «ارقام باید تنها باشند» است. نوع متداول سودوکو یک جدول ۹x۹ است که کل جدول هم به ۹ جدول کوچک‌تر ۳x۳ تقسیم شده‌است. در این جدول چند عدد به طور پیش فرض قرار داه شده که باید باقی اعداد را با رعایت سه قانون زیر یافت: قانون اول: در هر سطر جدول اعداد ۱ الی ۹ بدون تکرار قرار گیرد. قانون دوم: در هر ستون جدول اعداد ۱ الی ۹ بدون تکرار قرار گیرد. قانون سوم: در هر ناحیه ۳x۳ جدول اعداد ۱ الی ۹ بدون تکرار قرار گیرد. این بازی فکری بسیار سودمند، یکی از بازی هایی است که می توان از سنین کودکی برای کودکان آغاز نمود. زیرا بسیاری دیگر از بازی های فکری برای بالای شش سال مناسب هستند. می بایست از طرح های ساده تر و جدول های کوچکتر شروع کنید. مانند ابتکار مامان بنیامین جان که نمونه طراحی خود و بازی فرزندش را برای سایت کودک و بازی ارسال نموده است. اماده سازی بازی:     اعداد رو هم از صفحات تقویم قدیمی بریدم میتونید پرینت بگیرید که بعد از چسبوندن روی مقوا رو مکعب ها چسبوندم . فقط یک طرف قرمز و طرف دیگه رو سیاه کردم تا اعدادی که خودم میذارم یه رنگ باشه و جوابها یه رنگ دیگه بنیامین سه سال و ده ماهشه . فعلا همین دو نوع ساده اش رو یاد دادم و سخت ترش نمیکنم . سه در سه رو خیلی راحت و بدون کمک من حل میکنه ولی چهار در چهار رو باید با مطرح کردن سوال که تو این ردیف یا تو این خونه های هم رنگ چه عددی لازمه حل میکنه.     برای کودکان زیر چهار سال می تواندی این بازی را با حلقه های رنگی یا مهره هی رنگی یا درب های بطری این بازی ر انجام دهید. و چنانچه زمان و فرصت کافی برای طراحی این جدول به صورتی که در تصاویر می بینید ندارید. می توانید تنها یک جدوال ۳در۳ یا ۴در۴ را روی کاغذ بکشید تا کودکتان حلقه ها با کاغذ های رنگی یا اعداد را در خانه های جدوال قرار دهد.  

امتیاز کاربران: ۴٫۹ ( ۱ رای)
۰ bigtheme

همچنین ببینید

رنگ آمیزی بهاری

رنگ امیزی بهاری برای کودکان

رنگ آمیزی یکی از فعالیت های محبوب کودکان است و البته فعالیتی بسیار سودمند در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + پانزده =