یکشنبه , اردیبهشت ۲ ۱۳۹۷
خانه / اموزش / آزمایش بلورهای نمکی آویزان

آزمایش بلورهای نمکی آویزان

ممکن است تا به حال همراه کودک خور به تماشای عجایب و زیباییهای غار رفته باشید، و حتما با سوالات زیادی از طرف وی مواجه شده اید. در ذهن تشنه کودک علامت سوالهای زیادی در مورد چگونگی تشکیل قندیل ها و بلورهای کریستالی آویزان ایجاد می شود که بعضا با توضیحات داده شده برطرف نمیشوند. بهترین راه برای پاسخ به این سوالات شبیه سازی با یک آزمایش ساده علمی است. ممکن است قندیل های آویزان به شیر حوض حیاط یا گلهای باغچه و پارکها نیز نظر کودک را بخود جلب کند. زمانیکه قطرات آب به آرامی به طرف پایین حرکت می کنند به دلیل پایین بودن درجه حرارت و نزدیک بودن به درجه انجماد به آرامی یخ می زنند و از حالت مایع به جامد تیدیل می شوند. اما در آزمایش بلورهای نمکی آویزان روش دیگری از تشگیل  بلور را بررسی میکنیم.

آزمایش بلورهای نمکی آویزان

آنچه برای این آزمایش نیاز داریم:

  • دو عدد شیشه مربایی یا لیوان
  • کاموا
  • دو عدد گیره کاغذ
  • یک بشقاب کوچک
  • جوش شیرین
  • یک مکان ثابت برای یک هفته

 

آزمایش بلورهای نمکی آویزان

روش کار:

ابتدا دو لیوان را با آب داغ پر نموده و حدود ۶ قاشق چای خوری به هر کدام از آنها جوش شیرین اضافه کرده و بهم زده تا کاملا حل شود. اگر لایه ای از جوش شیرین در ته لیوان ته نشین شده باشد یعنی بیش از قدرت حل شدن در آب را ندارد.

حل شدن جوش شیرین در آب باعث تولید حباب های گازدار می شود مانند زمانیکه در بطری نوشابه های کازدار را باز میکنیم و مشاهده این واقعیت برای کودکان مهیج و جالب است.

سپس قطعه از کاموا را در دو لیوان قرار می دهیم و به دو سر کاموا گیره کاغذ را متصل می نماییم تا در آب نگهداشته شوند. یک بشقاب زیر کاموا قرار داده و محیط آزمایش را بدون تغییر به مدت یک هفته باقی می گذاریم. در طول هفته بلورهای کریستالی نمک آویزان از کاموا به مرور مشاهده می شوند.

آنچه رخ میدهد:

وقتی آب داخل لیوان ها شروع به تبخیر می کند آنچه باقی می ماند جوش شیرین یا همان نمک است ، بدلیل اینکه کاموا داخل آب لیوان شناور است مخلوط غلیظ شده نمکی به آهستگی از کاموا بالا رفته و شروع به چکه کردن میکند و در این هنگام به دلیل تبخیر آب و غلظت مخلوط تبدیل به کریستالهای نمکی می شود. اگر خوش شانس باشیم در هنگام تشکیل کریستالها بطورت عمودی بلورها تشکیل شوند شبیه همان اتفاقی که در غار ها می افتد.

همچنین ببینید

رنگ آمیزی بهاری

رنگ امیزی بهاری برای کودکان

رنگ آمیزی یکی از فعالیت های محبوب کودکان است و البته فعالیتی بسیار سودمند در ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =